ASF - szesnaście nowych przypadków u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-06-2017,14:10 Aktualizacja: 22-06-2017,15:10
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń zabił kolejne dziki. Główny lekarz weterynarii poinformował o szesnastu nowych przypadkach choroby u dzików na terenie Polski.
 
Zjadliwy wirus ASF zabił 12 dzików i został potwierdzony u czterech odstrzelonych osobników. Poszczególne przypadki potwierdzono w woj. podlaskim, woj. lubelskim oraz woj. mazowieckim.
 
Przypadek nr 347 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Osłowo, gmina Mielnik, powiat siemiatycki, województwo podlaskie, w odległości około 14 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Przypadki nr 348 i 349 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w województwie lubelskim, w odległości 18 i 19 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
ASF, wirus ASF, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 37 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Trzydzieste siódme ognisko choroby u świń domowych wystąpiło w województwie lubelskim.    Wirus ASF...
Trzy kolejne przypadki ASF nr 350, 351 i 352 stanowią zwłoki trzech dzików znalezione w województwie mazowieckim w odległości odpowiednio 24, 18 i 11 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
353 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Geniusze, gmina Sokółka, powiat sokólski, województwo podlaskie, w odległości około 20 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Przypadki nr 354 i 355 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w województwie lubelskim, w odległości 20 i 21 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Cztery kolejne przypadki nr 356, 357, 358 i 359 stanową cztery dziki odstrzelone w województwie lubelskim, w odległości 1, 2, i 12 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
360 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Osowiec, gmina Goniądz, powiat moniecki, województwo podlaskie, w odległości około 65 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
dziki, trzoda chlewna, ASF, afrykańki pomór świń, wirus ASF w gospodarstwie

Tylko masowy odstrzał dzików w całym kraju może zatrzymać ASF

W związku z potwierdzeniem kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckie Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej apeluje do rządu o podjęcie pilnych działań. W ocenie...
Ostatnie dwa przypadki nr 361 i 362 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w województwie lubelskim, w odległości 21 i 14 km od granicy polsko - białoruskiej.
 
Od dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby.
 
Powyższe przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.
 
Zwłoki padłych dzików i tusze odstrzelonych sztuk zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
 
W Polsce do tej pory potwierdzono 362 przypadków ASF u dzików oraz 37 ognisk tej choroby u świń.
 
Wirus ASF jest wysoce patogenny lecz mało zaraźliwy. Aby go pokonać należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji oraz ograniczyć gęstość populacji dzików.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu