ASF. Polska otrzyma pieniądze na walkę z chorobą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-05-2017,11:30 Aktualizacja: 31-05-2017,13:59
A A A

Komisja Europejska wesprze Polskę finansowo w walce z afrykańskim pomorem świń – informuje TVP 1. Póki co trwają negocjacje ile pieniędzy trafi na ten cel oraz jak będą one rozdysponowane.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z Philem Hoganem, unijnym komisarzem do spraw rolnictwa otrzymał zapewnienie, że Polska dostanie wsparcie na walkę z afrykańskim pomorem świń. Pieniądze będą także przeznaczone na łagodzenie skutków jego występowania.

ped, prosięta, biegunka, trzoda chlewna

Wirus PED ponownie atakuje świnie w Kanadzie

Epidemiczna biegunka świń ponownie została wykryta w Kanadzie. W maju w choroba pojawiła się w południowo-zachodniej części prowincji Manitoba. Wcześniej ostatni przypadek odnotowano tam ponad siedem miesięcy temu. Epidemiczna biegunka świń (PED)...

 

- Będzie już konkretna propozycja na to aby w niedalekiej przyszłości podjąć działania, rekompensować straty i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. To jest realne działanie, które myślę zostanie wprowadzone - mówił dla TVP 1 Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Szerzenie się wirusa ASF u świń zostało skutecznie powstrzymane przez służby weterynaryjne. Ostatnie 23 ognisko wykryto 30 września ubiegłego roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano dziewięć świń położonym w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim.

Dziki nadal są znajdowane przez służby weterynaryjne. Pojawiają się także osobniki odstrzelone, które nosiły już objawy tej choroby. W sumie do 31 maja w naszym kraju stwierdzono już 320 przypadków ASF u tych zwierząt.

trzoda chlewna, dobrostan, tuczniki, wieprzowina

Mięso od szczęśliwych świń nie jest chętniej kupowane

Tuczniki w Danii są utrzymywane z wykorzystaniem najnowszych technologii, które poprawiają ich dobrostan. Wpływają one na wyższe koszty produkcji wieprzowiny, z drugiej jednak strony powodują obniżenie zużycia antybiotyków. Konsumenci...

Hodowcy i producenci świń w Polsce czekają z niecierpliwością na możliwość wznowienia eksportu naszej wieprzowiny poza kraje unijne. Najbardziej dotkliwy jest zakaz wywozu tego mięsa do Chin. O ten rynek biją się bowiem najwięksi światowi producenci.

Rozmowy z Chinami na temat możliwości eksportu polskiej wieprzowiny z regionów, które są wolne od afrykańskiego pomoru świń cały czas trwają.

- Chiny czy Korea Południowa, tu będzie duży problem żeby przekonać te państwa do regionalizacji, oni się bardzo boją ASF-u. Nie mają tego na swoim terytorium, nigdy nie mieli, a przy stadzie chińskich świń sięgającym 700 milionów w tej chwili można sobie wyobrazić co by było gdyby u nich na wielką skalę wystąpiła epidemia - mówił dla TVP 1 Jacek Kucharski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Afrykański pomór świń to według służb weterynaryjnych jedyne poważne zagrożenie dla polskiej hodowli trzody chlewnej.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu