Wirus PED ponownie atakuje świnie w Kanadzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-05-2017,9:05 Aktualizacja: 30-05-2017,9:02
A A A

Epidemiczna biegunka świń ponownie została wykryta w Kanadzie. W maju w choroba pojawiła się w południowo-zachodniej części prowincji Manitoba. Wcześniej ostatni przypadek odnotowano tam ponad siedem miesięcy temu.

Epidemiczna biegunka świń (PED) ponownie zaatakowała kanadyjskie fermy trzody chlewnej. W kwietniu i maju w południowo-zachodniej części prowincji Manitoba mieszczącej się w centralnej części Kanady pojawiło się w sumie pięć przypadków tej choroby.

cena żywca wieprzowego, trzoda chlewna, Niemcy, Polska

Podwyżki cen tuczników w Polsce są mniejsze niż w Niemczech

Tuczniki w Niemczech według notowań w 20 tygodniu podrożały o 4 centy. Jednak wzrost ten nie odbił się na krajowych cenach. W bieżącym tygodniu średnio za kilogram żywca płacono 5,77 złotych, czyli tak jak w ubiegłym tygodniu.   Wzrost cen w...

Władze weterynaryjne Manitoba w kwietniu i maju tego roku potwierdziły pięć nowych przypadków PED. Jak informuje portal 3trzy3 choroba ta pojawiła się na dwóch fermach trzody chlewnej, konkretnie w dwóch tuczarniach oraz na jednej fermie loch położonych na południowym zachodzie tej prowincji.

- Myśleliśmy że być może wybuch PED na tych dwóch fermach miał związek z transportem, ale nie mamy jeszcze żadnego solidnego dowodu że to była główna przyczyna. Choroba nie przenosi się także między gospodarstwami, które są położone blisko siebie – mówi Mark Fynn z Manitoba Pork.

Całkowita liczba wykrytych przypadków epidemicznej biegunki świń w prowincji Manitoba wynosi obecnie 15.

ASF, afrykański pomór świń, przypadki ASF

ASF - potwierdzono 14 kolejnych przypadków

Wirus afrykańskiego pomoru świń zabił szesnaście dzików oraz został potwierdzony u jednego odstrzelonego osobnika. W sumie główny lekarz weterynarii poinformował o czternastu nowych przypadkach ASF.    Główny lekarz...

Walka z PED w prowincji Manitoba przynosi także pozytywne efekty. 9 maja dziewięć z 13 ferm, w których wcześniej wykryto wirusa zostało uznane za ujemne czyli wolne od tego patogenu. Stało się tak w wyniku wdrożenia przez właścicieli gospodarstw rygorystycznych środków bioasekuracji.

Epidemiczna biegunka świń jest ostrą chorobą zakaźną i zaraźliwą wywołaną przez wirusa PED. Chorują na nią świnie w każdej grupie wiekowej, jednak szczególnie wrażliwe są prosięta. Patogen namnaża się w jelicie czczym czyli jednej z trzech części jelita cienkiego powodując biegunki, odwodnienie organizmu i śmierć tych zwierząt.

Objawy kliniczne PED są podobne do koronawirusowego zapalenia żołądka i jelit świń wywołanego przez wirusa TGE.

W temperaturze pokojowej wirus PED przeżywa 28 dni, w mokrej paszy powyżej 28 dni, w suchej karmie do 14 dni, a w wodzie pitnej w temp. pokojowej powyżej 7 dni. Ginie w temperaturze 160 stopni Fahrenheita (71 stopni Celsjusza) w ciągu 10 minut lub w temperaturze pokojowej tj. 68 stopni Fahrenheita (20 stopni Celsjusza) w ciągu siedmiu dni.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA