ASF. Oprócz ogniska mamy też nowe przypadki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-05-2018,15:00 Aktualizacja: 18-05-2018,14:24
A A A

Główny lekarz weterynarii 17 maja poinformował, że oprócz nowego 109 ogniska ASF w okresie od 7 do 13 maja w Polsce wykryto również kolejne 44 przypadki tej choroby.

Krajowe laboratorium referencyjne do spraw ASF stwierdziło wirusa tej choroby u 64 dzików, 61 padłych i trzech odstrzelonych.

Zdecydowanie mniejsza liczba odstrzelonych dzików w porównaniu do padłych zdaniem inspekcji weterynaryjnej nie wynika z faktu, że nie jest prowadzony odstrzał tych zwierząt.

ASF, wirus, ognisko, trzoda chlewna

Ognisko ASF w okolicach Nasielska. Wirus coraz bliżej zachodniej granicy

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawił się w gospodarstwie oddalonym o ponad 100 km na zachód od poprzednich ognisk choroby. Wdarł się do chlewni, w której utrzymywano 28 świń.   Główny lekarz weterynarii...

- Należy pamiętać, że my informujemy jedynie o osobnikach zakażonych. W zależności od regionu średnio około 60 proc. dodatnich sztuk stanowią dziki padłe, a zaledwie 1,5 proc. odstrzelone. Stąd wynika ta dysproporcja - tłumaczy Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Najwięcej przypadków w okresie od 7 do 13 maja 2018 r. wystąpiło w województwie mazowieckim i lubelskim.

Przypadki ASF tradycyjnie odnotowano również w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. lubelskim we wsi Kolano położonej w powiecie parczewskim w strefie zagrożenia w odległości 36 km od granicy z Białorusią. Służby weterynaryjne znalazły tam 7 padłych sztuk.

szczepionka przeciw ASF, walka z asf w polsce, trzoda chlewna, Krzysztof Niemczuk, PIW-PIB

Szczepionka na ASF? Nasi naukowcy są coraz bliżej sukcesu

Polscy naukowcy weterynaryjni mają pomysł na szczepionkę przeciw afrykańskiemu pomorowi świń i chcą go nawet opatentować. Pierwsze efekty są obiecujące. Temat ten omawiany był niedawno podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i...

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest bardzo aktywny w tym roku. Od początku stycznia do 17 maja w Polsce stwierdzono aż 2135 przypadków tej choroby u dzików oraz pięć ognisk u świń.

Przypominamy również, że główny lekarz weterynarii również 17 maja poinformował o wystąpieniu 109. ogniska ASF w Polsce. Wirus zaatakował gospodarstwo położone w gminie Nasielsk w powiecie nowodworskim w województwie mazowieckim. Rolnik utrzymywał w nim 28 świń.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA