Ognisko ASF w okolicach Nasielska. Wirus coraz bliżej zachodniej granicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-05-2018,16:55 Aktualizacja: 18-05-2018,22:39
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawił się w gospodarstwie oddalonym o ponad 100 km na zachód od poprzednich ognisk choroby. Wdarł się do chlewni, w której utrzymywano 28 świń.
 
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 109. ogniska ASF w Polsce. Wirus zaatakował gospodarstwo, w którym utrzymywano 28 świń. Jest położone w gminie Nasielsk w powiecie nowodworskim w województwie mazowieckim. 
 
ASF, wirus, wieprzowina, Wielka Brytania

ASF - Wielka Brytania boi się wirusa i organizuje kampanię informacyjną

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) z łatwością może przenosić się do kolejnych państw między innymi w przetworach mięsnych solonych lub suszonych, w których przeżywa przez okres nawet 150 dni.   Wielka Brytania na stronach Rady...
Gospodarstwo znajduje się w obszarze dodanym do części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE (tj. obszar objęty ograniczeniami), zgodnie z głosowaniem podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz w dniu 19 kwietnia 2018 r. 
 
Obecność wirusa została potwierdzona na podstawie wyników badań otrzymanych 16 maja z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
ASF pojawił się ponad 100 km na zachód od ognisk nr 105 i 106. Jest to ogromny skok, gdyż w tym rejonie obecny był jedynie w populacji dzików. 
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej jest to najdalej wysunięte na zachód ognisko ASF u świń. Ostatnie (nr 108), w którym znajdowało się 640 świń, wystąpiło w gminie Jabłoń w województwie lubelskim i zostało potwierdzone 82 dni wcześniej.
 
Strefy ASF znajdziesz tutaj.
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA