W każdym powiecie chcą punktu uboju zwierząt z konieczności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2019,13:10 Aktualizacja: 14-02-2019,13:22
A A A

Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku apeluje do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa o pilne rozwiązanie problemów nękających gospodarzy z regionu.      
    
Władze tego gremium domagają się zdecydowanych działań prawnych i organizacyjnych, mających doprowadzić do utworzenia w każdym powiecie punktu uboju zwierząt z konieczności. Uważają, że taką działalność mogłyby prowadzić już istniejące.

Anca Paduraru, mięso z chorych krów, mięso z nielegalnego uboju, kontrola mięsa, komisja europejska

Wiele niedociągnięć w systemie kontroli w ubojniach. Unia chce raportów

Komisja Europejska chce od Polski comiesięcznych raportów w sprawie kontroli prowadzonych w rzeźniach - poinformowało PAP źródło unijne. Sprawa ma związek ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła w naszym kraju. Anca...

Dodają, że osiem powiatów woj. kujawsko-pomorskiego nie posiada ubojni.

W dokumencie podpisanym przez Lecha Kuropatwińskiego, szefa PZZiORWK-P czytamy, że "zwierzętom poddawanym ubojowi musimy minimalizować ból i cierpienie, nasilające się zwłaszcza w czasie załadunku i transportu do miejsca uboju". Dlatego ubój kontuzjowanych sztuk powinien odbywać się na miejscu wypadku.

Zdaniem porozumienia ubojnia powinna dysponować specjalnym samochodem (chłodzonym), wyposażonym w sprzęt umożliwiający ubój zwierząt na miejscu i przewożącym ubite sztuki do zakładu przetwórczego.

"Wnioskujemy jednocześnie o dofinansowanie przez budżet państwa i samorządów, kosztów zakupu i eksploatacji niezbędnych środków transportu zwierząt ubijanych z konieczności" - napisano w piśmie do szefa resortu.  

PZZiORWK-P ponawia ponadto wniosek z listopada 2018 roku o uruchomienie w każdej gminie punktów badania mięsa na występowanie włośni. Na koniec przekonuje, że najkorzystniejszym rozwiązaniem problemu odszkodowań w rolnictwie będzie wprowadzenie ubezpieczeń powszechnych, z jednoczesnym zwiększeniem nadzoru i kontroli działalności firm ubezpieczeniowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA