Wiele niedociągnięć w systemie kontroli w ubojniach. Unia chce raportów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2019,18:30 Aktualizacja: 15-02-2019,13:17
A A A

Komisja Europejska chce od Polski comiesięcznych raportów w sprawie kontroli prowadzonych w rzeźniach - poinformowało PAP źródło unijne. Sprawa ma związek ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła w naszym kraju.

Anca Paduraru, rzeczniczka KE powiedziała, że wstępne ustalenia przedstawione państwom członkowskim na spotkaniu 11 lutego w Brukseli, wskazują na szereg niedociągnięć w systemie kontroli w ubojni w Polsce.

Anca Paduraru, mięso z chorych krów, mięso z nielegalnego uboju, kontrola mięsa, komisja europejska

Unijny raport dotyczącego nielegalnego uboju powstanie do końca marca

Komisja Europejska przed końcem marca opublikuje raport z wyników kontroli przeprowadzonych w Polsce po stwierdzeniu przypadku nielegalnego uboju bydła - poinformowała Anca Paduraru, rzeczniczka KE. - Komisja opublikuje raport do końca...

Dodała, że KE wystosowała do polskich władz prośbę o przedstawienie "planu działania" mającego zaradzić niedociągnięciom.

Paduraru przypomniała, że do takich wniosków o niedociągnięciach doszedł zespół audytorów KE, przebywający w Polsce w dniach 4-8 lutego, który do końca marca przedstawi raport z wizyty.

KE przekazała Polsce zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła.

Poinformował o tym w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, który przeleciał do Brukseli, by przedstawić informacje w tej sprawie na comiesięcznym spotkaniu unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

Sprawa dotyczy nielegalnego uboju chorych krów, który został pokazany 26 stycznia w reportażu "Superwizjera" w TVN24.

Odbywał się on w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

kontrole w Polsce, inspekcja weterynaryjna, ubój bydła, KE

Komisja Europejska zaleca zwiększenie kar za nielegalny ubój bydła

Główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk poinformował w poniedziałek 11 lutego, że Komisja Europejska przekazała Polsce zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła. Dotyczą one między innymi potrzeby zwiększenia...

Jak powiedział w poniedziałek Niemczuk, po stwierdzeniu w Polsce przypadku nielegalnego uboju władze w Warszawie otrzymały 8 lutego pismo z KE z zaleceniami, co należy zmienić i w jakich terminach. Znalazły się tam kwestie dotyczące m.in. identyfikacji i rejestracji zwierząt.

- Chodzi o współpracę z policją, ściganie tych nielegalnych procederów, jak również (ich) karanie. Te kary są zbyt niskie, czasami, żeby wprowadzić karę, wymagane jest postępowanie sądowe, które długo trwa i czasem jest umarzane. W związku z tym to w prawie należałoby zmienić - mówił Niemczuk. Tłumaczył, że chodzi też o uszczelnienie systemu nadzoru.

Unijni inspektorzy podczas wizyty w Polsce dokonali audytu w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Inspektorzy sprawdzili także działalność wybranej przez siebie ubojni oraz zakładu skupu zwierząt oraz zapoznali się z dokumentami zakładu przetwórstwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement