W dni wolne od pracy trudno o weterynarza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2018,8:10 Aktualizacja: 14-03-2018,8:26
A A A

Małopolski samorząd rolniczy poprosił ministerstwo rolnictwa o organizację obowiązkowych dyżurów lekarzy weterynarii "w związku z nieobieraniem telefonów oraz brakiem zainteresowania podczas nagłego przypadku zachorowania wśród zwierząt gospodarskich w dni wolne od pracy".

Wniosek ten padł podczas grudniowego Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej. Według jego autorów, chodzi o lekarzy, którzy prowadzą prywatną działalność.

antybiotyki w hodowli zwierząt, hodowla zwierząt, nik, lubuskie, antybiotyki przeciwbakteryjne, żywienie zwierząt

NIK apeluje o wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej

W Polsce rośnie ilość antybiotyków stosowanych w hodowlach zwierząt - ocenia NIK. Z raportu izby wynika też, że system kontroli nie pozwala dokładne określić skali i zasadności ich stosowania. Kontrole dotyczące stosowania...

"Lekarze prywatnych praktyk nie odbierają telefonów w dni wolne od pracy lub poza godzinami pracy, np. w nocy. Zagrożenia występują podczas wycielenia krów oraz w przypadkach nagłych zachorowań zwierząt gospodarskich, co w konsekwencji prowadzi do dużych strat dla rolnika, związanych z padnięciem zwierzęcia" - czytamy w uzasadnieniu.

W dokumencie podkreślono również, że powiatowy lekarz weterynarii nie ma prawnych możliwości, by nakazać udzielania pomocy lekarskiej chorym zwierzętom w dni wolne od pracy czy poza godzinami pracy w dni powszednie.

Wniosek za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych trafił do resortu rolnictwa. A ten niedawno odpowiedział.

Wiceminister Rafał Romanowski przypomniał, że zasady świadczenia usług weterynaryjnych określono w rozdziale 4 ustawy z 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt.

Vetoquinol Akademia, lekarze weterynarii, bydło, trzoda,

Lekarze weterynarii spotkali się w Toruniu

Vetoquinol Akademia, poświęcona aktualnym problemom związanym z zawodem lekarza weterynarii odbyła się w miniony weekend w Toruniu. Podczas spotkania poruszono tematy związane zarówno z bydłem mlecznym jak i z trzodą chlewną.  ...

"Zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 tej ustawy, rozkład godzin pracy zakładów leczniczych dla zwierząt ma uwzględniać potrzeby ludności, a zadaniem właściwej terytorialnie okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej jest w razie potrzeby ustalenie rozkładu godzin pracy zakładów leczniczych dla zwierząt na jej terenie" - wskazał wiceminister.

Jak dodał, właściwa okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna zobowiązana jest uwzględnić dostępność usług weterynaryjnych w porze nocnej, w święta i w dni wolne od pracy.

"Zaznaczyć należy, że lekarz weterynarii, zgodnie z art. 26 powyższej ustawy, może odmówić świadczenia usługi lekarsko-weterynaryjnej, ale równocześnie obowiązany jest do udzielenia posiadaczowi zwierzęcia informacji o możliwości uzyskania pomocy weterynaryjnej w innym zakładzie leczniczym dla zwierząt" - podsumowuje wiceszef resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu