Ubój rytualny nie będzie zakazany. Finansowe zachęty dla hodowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mieczysław Rudy PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2021,14:25 Aktualizacja: 15-02-2021,14:28
A A A

Nowa wersja tzw. piątki dla zwierząt nie będzie zawierała zakazu uboju rytualnego - przekazał Marek Suski, wiceszef klubu PiS. Zaproponowane zostaną finansowe zachęty dla hodowców, którzy z tego zrezygnują.

Polityk zapytany został w Radiu Plus, czy partia wycofuje się z "piątki dla zwierząt" oraz czy zamierza zachęcać hodowców do rezygnacji z uboju rytualnego zwierząt.

Jan Krzysztof Ardanowski, piątka dla zwerząt, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny

"Piątka dla zwierząt" wejdzie tylnymi drzwiami? Ardanowski ostrzega

Decyzja o tym, by ograniczać w Polsce ubój rytualny jest absurdalna. Nie można łączyć takiego pomysłu z dopłatami. To próba wprowadzania "piątki dla zwierząt" tylnymi drzwiami - alarmuje Jan Krzysztof Ardanowski. Były...

Takie rozwiązanie jest przewidziane w konsultowanym właśnie projekcie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej po 2022 roku.

- Chodzi o zachęty. Jeżeli to budziło takie kontrowersje, to nie zakazujemy, a jednocześnie zachęcamy. Czyli nie jest to rezygnacja z "piątki", tylko jest to inna forma, dużo łatwiejsza do zaakceptowania, bo nikomu niczego nie zamykamy, nie likwidujemy, a jednocześnie tych, którzy będą chcieli przejść na tę dobrą stronę zachęcamy, będą promowani i wspierani - powiedział Suski.

Zaprzeczył, że PiS wycofuje się z dokumentu na poziomie ustawowym. - Tylko ten jeden z zapisów, który był taki kontrowersyjny, budził sprzeciw, jest zmieniony - nie na zasadzie zakazu, tylko na zasadzie zachęty do rezygnacji z uboju rytualnego - dodał.

18 września 2020 roku, po burzliwych obradach, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątkę dla zwierząt zaproponowaną przez PiS.

Senat wprowadził do niej szereg poprawek, w tym wykreślającą ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu, a także przewidującą, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku. Sejm nie rozpatrzył dotąd tych poprawek.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu