Rolnicy będą mogli zakazać polowania myśliwym na swoim terenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-02-2018,14:00 Aktualizacja: 08-02-2018,8:50
A A A

Rolnicy, zgodnie z jedną z najważniejszych przedyskutowanych i przegłosowanych poprawek dotyczących nowelizacji Prawa Łowieckiego, będą mieli prawo zabronić myśliwym wykonywania polowania na swoim własnym terenie.

Jest to wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed czterech lat. Wytknął on brak porozumienia z rolnikami przy tworzeniu przez myśliwych obwodów łowieckich. Dzięki nowemu prawu taka zgoda będzie konieczna.

- Marszałek określa obwody łowieckie. Jeśli rolnik ale nie tylko złoży oświadczenie że nie życzy sobie polowania i wtedy starosta wyłącza z dzierżawy taką działkę - mówił podczas prac komisji sejmowych minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Polski Związek Łowiecki, prawo łowieckie, henryk kowalczyk, ministerstwo środowiska, ministerstwo rolnictwa

Są ważne poprawki do noweli Prawa łowieckiego. Gorące obrady komisji

Sejmowe komisje środowiska i rolnictwa przyjęły kilkanaście poprawek do projektu noweli Prawa łowieckiego - m.in. umożliwiających wyłączanie prywatnych terenów z polowań, czy zwiększających nadzór nad PZŁ. Posłowie nad dokumentem...

Rolnicy muszą się jednak liczyć z tym, że w sytuacji odmowy polowania na ich terytorium nie będą się oni mogli ubiegać o odszkodowania za wyrządzone przez zwierzynę straty.

Zmieniono też sposób szacowania strat. Będą się tym zajmować specjalnie powołane w tym celu komisje składające się z rolników, przedstawicieli urzędu gminy i myśliwych.

Jeśli rolnik nie będzie zadowolony z wysokości przyznanego odszkodowania będzie mu przysługiwało prawo do odwołania od decyzji.

Minister środowiska będzie zatwierdzać statut Polskiego Związku Łowieckiego. Powoła także zarząd związku oraz łowczego krajowego z trójki kandydatów przedstawionych przez myśliwych.

- Myśliwi nie zawsze reagowali czy realizowali zadania ministerstwa. W tej ustawie to regulujemy i na pewno myśliwi będą realizowali politykę rządu, politykę ministerstwa - mówił dla TVP 1 Robert Telus, poseł PiS na Sejm RP

Ustawa przewiduje również możliwość wykonywania polowań w parkach narodowych. Odstrzał np. dzików będzie jednak możliwy po każdorazowym uzyskaniu pozwolenia od dyrektora parku lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu