Są ważne poprawki do noweli Prawa łowieckiego. Gorące obrady komisji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2018,8:25 Aktualizacja: 06-02-2018,9:06
A A A

Sejmowe komisje środowiska i rolnictwa przyjęły kilkanaście poprawek do projektu noweli Prawa łowieckiego - m.in. umożliwiających wyłączanie prywatnych terenów z polowań, czy zwiększających nadzór nad PZŁ.

Posłowie nad dokumentem debatowali przez osiem godzin i przyjęli zmiany, które były zbieżne z rekomendacjami, jakie zaproponował resort środowiska. Poparcia nie uzyskały poprawki zgłaszane przez posłów PO, Nowoczesnej i Kukiz15.

Polski Związek Łowiecki, prawo łowieckie, henryk kowalczyk, ministerstwo środowiska, ministerstwo rolnictwa

Myśliwy nie może być sędzią w swojej sprawie. Zespoły oszacują straty

Ministerstwo Środowiska chce wzmocnić kontrolę nad Polskim Związkiem Łowieckim - powiedział Henryk Kowalczyk, szef resortu. Dodał, że odszkodowania dla rolników za szkody łowieckie będą szacowane przez wieloosobowe zespoły. Minister...

W kilku przypadkach Henryk Kowalczyk, minister środowiska zadeklarował jednak, że kierowany przez niego resort poprze niektóre z propozycji opozycji, jeżeli zostaną zgłoszone podczas drugiego czytania. Chodziło m.in. o danie izbom rolniczym możliwości wnioskowania o rozwiązanie koła łowieckiego, o ile nie wykonuje planu łowieckiego.

Jedna z najważniejszych przyjętych poprawek daje możliwość właścicielom bez podania przyczyny wyłączenia swojej nieruchomości z obwodów łowieckich na podstawie oświadczenia w formie aktu notarialnego. Bedzie to miało jednak swoje konsekwencje. Jeżeli grunt zostanie wyłączony na życzenie właściciela nie będzie mógł żądać odszkodowań za szkody łowieckie.

Kolejna z poprawek zwiększa z 100 do 150 metrów odległość od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi będą mogli polować. Organizacje społeczne oraz PO postulowały, by wynosiła ona 500 metrów. Kowalczyk tłumaczył, że sprostanie oczekiwaniom ekologów spowodowałoby praktycznie niemożność prowadzenia gospodarki łowieckiej w Polsce.

polski związek łowiecki, prawo łowieckie, ministerstwo środowiska, henryk kowalczyk, naczelna rada łowiecka

Polski Związek Łowiecki apeluje: nie mieszajcie nas do polityki!

Władze Polskiego Związku Łowieckiego nie zgadzają się z propozycjami Henryka Kowalczyka, nowego ministra środowiska, który ma powoływać organy zrzeszenia. - To upolityczni związek - alarmują. Zarząd Główny PZŁ wydał stanowisko, w...

Posłowie zgodzili się też by, uregulować możliwość odstrzału w parkach narodowych. Takie polowanie będzie możliwe jedynie po każdorazowym uzyskaniu upoważnienia od dyrektora parku, albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Dużo emocji wzbudziły przyjęte poprawki dotyczące PZŁ. Dotyczyły one zwiększenia nadzoru ministra środowiska nad związkiem oraz "dekomunizacji" związku. Zgodnie z przyjętymi poprawkami minister będzie: zatwierdzać statut PZŁ, powoływał zarząd związku oraz Łowczego Krajowego z trójki kandydatów przedstawionych przez myśliwych.

Kolejna ze zmian stanowi, że w organach PZŁ nie będą mogły zasiadać osoby, które pracowały na rzecz organów bezpieczeństwa w okresie PRL.

Poprawki dotyczące PZŁ krytykowali przede wszystkim przedstawiciele myśliwych. Ich zdaniem przepisy dotyczące ingerencji ministra np. w wybór organów PZŁ idą za daleko. Dodawali, że mogą być niezgodne z konstytucją w związku z tym, iż PZŁ jest organizacją samorządną.

kongres rolników rp, sławomir izdebski, rolnicze opzz, walka z asf, zmiany w prawie łowieckim

Kongres Rolników RP pod znakiem ASF i zmian w Prawie łowieckim

O konieczności zmiany prawa łowieckiego (m.in. dekomunizacji Polskiego Związku Łowieckiego) i zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF przez wybijanie dzików - mówił na IV Kongresie Rolników RP Sławomir Izdebski,...

Posłowie PiS z kolei przekonywali, że minister musi mieć "pewne mechanizmy nadzoru". Myśliwi byli krytykowani też za to, że ci często nie współpracują z rolnikami.

Co do dekomunizacji, posłowie PO pytali, jaki odsetek członków PZŁ działa w organach bezpieczeństwa i czemu ma służyć zaproponowane przez PiS rozwiązanie.

Józef Brynkus z Kukliz'15 apelował z kolei, by poprzeć poprawkę "dekomunizacyjną". Według niego "nasycenie" organów PZŁ byłymi pracownikami służb bezpieczeństwa "jest ogromne i to wiedza powszechna". Dodał, że takie osoby będą mogły być członkami PZŁ, ale nie będą mogły zasiadać we władzach związku.

Komisje odrzuciły poprawki, jakie były zgłaszane przez kluby opozycyjne. Większość z nich, to propozycje, jakie w trakcie prac zgłaszały organizacje ekologiczne i obrońcy zwierząt.

Dotyczyły one m.in. konieczności tworzenia strategicznych ocen oddziaływania na środowisko przy opracowywaniu planów łowieckich; umożliwienia w postępowaniu sądowym podważenia zatwierdzonego rocznego planu łowieckiego; wykorzystywania zwierząt do szkolenia ptaków łownych i psów myśliwskich; zakazu stosowania ołowianej amunicji; ewidencjonowania przez myśliwych postrzelonych zwierząt; zakazu polowań zbiorowych; udziału dzieci w polowaniach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement