Potwierdzono kolejne ogniska wścieklizny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-11-2023,11:50 Aktualizacja: 23-11-2023,11:44
A A A
Główny Lekarz Weterynarii (GLW) poinformował o wystąpieniu czterech ognisk wścieklizny u zwierząt w woj. podkarpackim. Jedno z nich potwierdzono u psa, który został poddany eutanazji. 
 
Służby weterynaryjne potwierdziły pojawienie się kolejnych czterech ognisk wścieklizny, na postawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krośnie oraz w PIWet - PIB w Puławach. Wszystkie dotyczyły woj. podkarpackiego. 
 
Ognisko wścieklizny nr 4 zostało stwierdzone u lisa padłego, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Michniowiec w gminie Czarna w powiecie bieszczadzkim w odległości około 1 km od granicy z Ukrainą.
 

Zobacz jak wyglądał KDK w Garzynie. Wideo

Na polach w Drobninie w ramach Krajowego Dnia Kukurydzy - Garzyn 2023, 23 firmy nasienne zaprezentowały łącznie 138 odmian kukurydzy, zarówno z przeznaczeniem na ziarno, jak i kiszonkę. Oprócz prezentacji kolekcji odmian kukurydzy...
Kolejne ognisko wścieklizny nr 5 zostało stwierdzone u lisa zabitego w miejscowości Stubno w gminie Stubno w powiecie przemyskim.
 
Ognisko wścieklizny nr 6 potwierdzono u lisa zabitego w miejscowości Cieszacin Wielki w gminie Pawłosiów w powiecie jarosławskim, a ognisko nr 7 u psa poddanego eutanazji w miejscowości Zadąbrowie w gminie Orły w powiecie przemyskim. Jak podają służby weterynaryjne pies nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie.
 
W próbkach poddanych badaniom laboratoryjnych pod koniec października stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa. Następnie na podstawie badań różnicowania przeprowadzonych w listopadzie uzyskano potwierdzenie obecność materiału genetycznego wirusa wścieklizny szczepu ulicznego.
 
W związku ze stwierdzeniem wścieklizny w woj. podkarpackim wdrożono środki zwalczania tej choroby.
 
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 
 
Ich posiadacze są zobowiązani zaszczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
 



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA