Które firmy utylizujące padłe zwierzęta ze wsparciem ARiMR?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-01-2022,9:20 Aktualizacja: 20-01-2022,9:17
A A A

ARiMR poinformowała, że w 2022 roku 10 firm świadczy usługi związane z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich z jej wsparciem.

Firmy świadczące usługi utylizacyjne padłych zwierząt gospodarskich w 2022 r. ze wsparciem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to Eko - Stok Sp. z o.o.; Energoutil Sp. z o.o.; Przedsiębiorstwo Jasta Sp. z o.o.; PP-H Hetman Sp. z o.o.; PPP Bacutil Sp. J.; Promarol - Plus Sp. z o.o.; Saria Polska Sp. z o.o.; Struga S.A.; ZP-H Rakowscy Sp. J.; ZR-P "Farmutil HS" S.A.

"W poszczególnych województwach utylizacją z dofinansowaniem ARiMR zajmować się będzie od 5 do 8 firm dlatego warto, by rolnicy przed zleceniem wykonanie takich usług, zapoznali się z cenami oferowanymi przez przedsiębiorców działających w ich regionie" czytamy w komunikacie ARiMR.

Pomoc ARiMR polega na pokryciu za rolników w całości lub części kosztów obejmujących zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich z gatunku bydło, owce, kozy, konie oraz trzoda chlewna.

HPAI, ognisko HPAI u drobiu, ognisko HPAI u dzikiego ptactwa, H5N1, domowe ptaki, dzikie ptaki, kury, kaczki

HPAI. Kolejne województwo mierzy się z chorobą

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków został potwierdzony w 2 gospodarstwach. Liczba ognisk HPAI w 2022 roku wzrosła do 13, a w całym sezonie 2021/2022 do 76. Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę 2 gospodarstwa, w których...

Wysokość wsparcia zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48. miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE - gąbczaste zwyrodnienie mózgu).

Natomiast w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48. miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18. miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% poniesionych przez producenta rolnego kosztów. W przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie nie obejmuje jego kwoty.

Pomoc może otrzymać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Ze wsparcia nie mogą jednak skorzystać producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Wsparcie udzielane przez ARiMR na pokrycie kosztów utylizacji padłych zwierząt gospodarskich jest jedną z form tzw. pomocy krajowej, w całości finansowanej z budżetu państwa. Zasady korzystania z usług utylizacyjnych z dofinansowaniem ARiMR nie ulegają zmianie w stosunku do lat ubiegłych.

Więcej informacji, na temat cenników usług świadczonych przez firmy w poszczególnych województwach oraz telefony kontaktowe znajdziesz TUTAJ

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA