Komisja nie wniosła poprawek do ustawy o paszach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2020,13:40 Aktualizacja: 26-11-2020,13:44
A A A

Senacka komisja rolnictwa nie zaproponowała poprawek do ustawy o paszach. Dokument zakłada przedłużenie wejścia w życie zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych do 1 stycznia 2023 r., czyli o dwa lata.

Propozycję przejęcia ustawy bez poprawek zgłosił Jerzy Chróścikowski (PiS) i została poparta przez senatorów jednogłośnie.

pasze gmo, pasze dla drobiu i trzody chlewnej, śruta sojowa, sejm

Pasze GMO można stosować do końca 2022 roku

Sejm znowelizował ustawę o paszach, która przesuwa termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych w karmieniu zwierząt do 1 stycznia 2023 r. Za ustawą głosowało 424 posłów, 7 było przeciw, a 19 wstrzymało się...

Chodzi o ustawę o paszach, która została uchwalona w 2006 r. Wówczas wpisano do niego zakaz żywienia zwierząt paszami GMO. Jednakże wiadomo było, że wykonanie zakazu jest niemożliwe, dlatego ustalono, że przepis wejdzie w życie w 2008 r. Termin ten był przesuwany jeszcze w 2008 r., 2013 r., w 2017 r, i w 2019 r.

Według dotychczasowych przepisów, moratorium obowiązuje tylko do końca roku.

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa poinformował, że w Sejmie były rozpatrywane dwa projekty poselskie: PSL-Kukiz'15 oraz PSL, jeden przesuwał termin zakazu o 3 lata, drugi o 4. Poprawkę, by przyspieszyć obowiązywanie zakazu za dwa lata zgłosił Robert Telus (PiS), przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

Bartosik wyjaśnił, że skrócenie moratorium ma zmotywować do szybkiego zwiększenia podaż krajowych komponentów pasz.

pasze gmo, pasze dla drobiu, KIPDiP, katarzyna gawrońska, śruta sojowa

W Polsce może zabraknąć pasz. Zdaniem KIPDiP politycy igrają z ogniem

Od początku 2021 roku polscy producenci drobiu i jaj mogą doświadczyć szoku związanego z niemal całkowitym brakiem dostępności pasz dla ptaków. Stanie się tak, jeśli parlament nie zmieni ustawy o paszach, która tylko do końca 2020...

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej przekonywała senatorów, żeby wydłużyć moratorium nie o 2 , a o 4 lata, gdyż w tej chwili nie ma możliwości zastąpienia śruty sojowej innymi rodzajami białek. Zapewniła, że przemysł paszowy będzie skupował krajowy surowic - rośliny bobowate i strączkowe by zwiększać ich udział w paszach.

Obecnie importowana, genetycznie modyfikowana śruta sojowa, ma 70 proc. udziału w produkcji pasz. Rodzima produkcja białka stanowi ok. 26-30 proc. i w głównej mierze składają się na nią nasiona roślin strączkowych, suszone wywary oraz poekstrakcyjna śruta rzepakowa

Polska importuje rocznie ok. 2,5 mln ton genetycznie modyfikowanej śruty sojowej. Wykorzystuje się ją do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r. - będzie jeszcze procedowana podczas plenarnego posiedzenia Senatu.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu