Kolejne przypadki wścieklizny i obowiązek szczepienia kotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-01-2022,13:10 Aktualizacja: 12-01-2022,12:21
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o pięciu nowych przypadkach wścieklizny w Polsce. Wprowadziły również obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarze zagrożonym.
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził pięć kolejnych (nr 109-113) przypadków wścieklizny u zwierząt w 2021 r. Choroba została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 23 i 30 grudnia 2021 r.
 
Przypadek wścieklizny nr 109  w 2021 r. został stwierdzony w miejscowości Halinów w gminie Halinów w powiecie mińskim w woj. mazowieckim u odstrzelonego lisa. Kolejny przypadek nr 110 potwierdzono w miejscowości Kiczki Pierwsze w gminie Cegłów w powiecie mińskim w woj. mazowieckim u padłego lisa.
 
kampania promocyjna, mięso wołowe i jagnięcina, Bord Bia, produkty mleczne,

Kampania promująca unijną wołowinę i jagnięcinę rusza w 2022 r.

W Unii Europejskiej w bieżącym roku wystartuje kampania promująca wołowinę i jagnięcinę o łącznej wartości 4,8 mln euro. W ciągu najbliższych trzech lat podobne kampanie mają odbyć się również w Azji oraz USA.   Irlandzka organizacja...
Wścieklizna, przypadek nr 111, została potwierdzona w dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy u lisa poddanego eutanazji. Przypadek wścieklizny nr 112 stwierdzono w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy u padłego lisa.
 
Ostatni potwierdzony przez służby weterynaryjne przypadek wścieklizny nr 113 stwierdzono w miejscowości Kozienice w gminie Kozienice w powiecie kozienickim w woj. mazowieckim u psa poddanego eutanazji.
 
We wszystkich przypadkach wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.
 
Główny lekarz weterynarii w związku z wykryciem kolejnych przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim wprowadził obowiązek szczepień kotów przeciwko wściekliźnie, na podstawie rozporządzenia nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. 
 
Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie powinien zostać zrealizowany w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
 
Obszar zagrożony wścieklizną w województwie mazowieckim obejmuje:
  • w mieście stołecznym Warszawa dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część dzielnicy Targówek ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską,
  • w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek,
  • powiat otwocki,
  • powiat garwoliński,
  • powiat kozienicki,
  • powiat radomski,
  • miasto Radom;- powiat zwoleński,
  • powiat wołomiński,
 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA