Hodowcy piszą do ministra w sprawie pryszczycy: trzeba jeszcze bardziej wzmocnić granice

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-05-2025,17:00 Aktualizacja: 12-05-2025,16:59
A A A

Organizacje działające w ramach Inicjatywy #Hodowcy Razem zrzeszającej hodowców i producentów bydła, trzody chlewnej i drobiu alarmują o coraz bardziej realnym zagrożeniu wystąpienia pryszczycy w Polsce.

Działania podjęte przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i służby weterynaryjne, w tym powołanie sztabu kryzysowego oraz wzmożone kontrole weterynaryjne są jak najbardziej potrzebne.

"Niemniej jednak uważamy, że skala zagrożenia wymaga jeszcze bardziej zdecydowanej reakcji – szczególnie w zakresie kontroli na granicach Rzeczypospolitej Polskiej" czytamy w piśmie Inicjatywy #Hodowcy Razem do ministra rolnictwa.

Inicjatywa popiera apel Ogólnopolskiego Porozumienia Lekarzy Weterynarii, którzy wskazują, że pryszczyca stanowi dziś jedno z największych zagrożeń dla zdrowia zwierząt gospodarskich, stabilności rynku mięsa, mleka i wieprzowiny oraz bezpieczeństwa żywnościowego.

pryszczyca, bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, owce, kozy, toot and mouth disease, FMD, Aphtovirus

Pryszczyca. MRiRW podsumowuje transporty zwierząt z Węgier i Słowacji do Polski

W Polsce nie ma pryszczycy oraz podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium naszego kraju. Ogniska choroby nie wybuchają również na Słowacja i Węgrzech. Polskie służby, jak informuje MRiRW, nadal utrzymują 24-godzinne kontrole...

"Uważamy, że przedstawione w tym apelu postulaty – takie jak wzmocnienie bioasekuracji, udział lekarzy weterynarii wolnej praktyki w planowaniu procedur oraz racjonalne wdrażanie nowoczesnych metod kontroli – zasługują na natychmiastowe wdrożenie" czytamy w piśmie.

Hodowcy oraz producenci bydła i trzody chlewnej podkreślają, że odpowiadają oni za znaczną część krajowej produkcji mleka i wołowiny oraz wieprzowiny.

Tworzą ponadto miejsca pracy i współtworzą łańcuch powiązań gospodarczych od zatrudnienia po zakłady przetwórcze i eksport.

Zawleczenie na teren Polski choroby takiej jak pryszczyca, może skutkować nie tylko masowymi ubojami, ale również utratą genetyki i rynków zbytu, które będą bardzo trudne, a czasem niemożliwe do odzyskania.

"Z przerażeniem przyjmujemy sygnały płynące z granic, wedle których dochodzi do przemytu cieląt, które mogą być później nielegalnie znakowane polskimi kolczykami. Dla niektórych handlarzy to może być intratny biznes – dla nas to śmiertelne zagrożenie. Skala nielegalnego obrotu zwierzętami staje się niepokojąco wysoka" czytamy w piśmie do ministra rolnictwa.

Inicjatywa #Hodowcy Razem apelujemy o natychmiastowe:

sztab kryzysowy, pryszczyca, bydło, cielęta, Słowacja, Czesław Siekierski, ognisko pryszczycy, dzikie zwierzęta, dziki

Pryszczyca. Zwalczanie i monitoring choroby u dzikich zwierząt

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW informuje, że w Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Stabilna sytuacja występuje również na Słowacji i na Węgrzech. Komisja Europejska...

  • radykalne ograniczenie liczby czynnych przejść granicznych dla żywych zwierząt;
  • wzmocnienie kontroli pojazdów i dokumentów przewozowych;
  • większe wsparcie dla inspekcji weterynaryjnej i służb granicznych.

Konieczne jest również wprowadzenie obowiązkowych procedur monitorowania i kwarantanny dla wszystkich zwierząt przywożonych do Polski, niezależnie od ich deklarowanego pochodzenia.

Środowisko hodowców i producentów jest gotowe do współpracy i wdrażania wszelkich zaleceń.

"Nie mamy wpływu na to, co przekracza nasze granice. Tu potrzebne jest zdecydowane, systemowe działanie państwa. Prosimy o wzmocnienie roli granic jako pierwszej i najważniejszej linii obrony polskiego rolnictwa i sektora hodowlanego" podsumują organizacje zrzeszone w ramach Inicjatywy #Hodowcy Razem

Pismo Inicjatywy #Hodowcy Razem skierowane do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)





 



 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2025

Hoduj z głową świnie:

-Warchlaki potrzebują dobrych warunków

-Mamki dla prosiąt. Kiedy, jak i dlaczego?

-Co drożdże wnoszą do dawki?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA