Dopłaty do opasów i świń. Hodowcy mają czas tylko do 7 kwietnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-04-2017,14:05 Aktualizacja: 01-04-2017,14:05
A A A

Rolnicy starający się o dopłaty do zakupu jałówek i buhajów opasowych oraz loszek i knurków hodowlanych na złożenie wniosków mają czas tylko do 7 kwietnia. Do podziału na ten cel jest niemal 100 milionów złotych.

Wsparcie na produkcję bydła opasowego oraz zakup loszek i knurków hodowlanych wynosi niemal 100 milionów złotych. Pochodzi ono z Unii Europejskiej z tzw. Pakietu Hogana i jest przeznaczone na nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych.

- Nie jest to wsparcie takie, które w całości zmieni sytuację w rolnictwie ale może pomóc w rozwoju, we wsparciu tych dziedzin działalności rolniczej, w których w ostatnich latach mieliśmy trochę mniej dynamiki - mówił dla TVP 1 Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

asf, dziki, trzoda chlewna, przypadek asf

ASF. Pięć padłych dzików i pięć nowych przypadków

Padłe dziki były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Potwierdziły to badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF . W sumie w naszym kraju mamy już 248 przypadków choroby u tych zwierząt. Główny lekarz...

Producenci mleka z całego kraju i świń z terenów objętych restrykcjami związanymi z występowaniem afrykańskiego pomoru świń mają otrzymać dofinansowanie do zakupu bydła opasowego. Warunek jest jednak taki, że muszą się oni zdecydować na całkowitą zmianę profilu produkcji - informuje TVP 1.

Producenci mleka oraz trzody chlewnej mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej jedynie do 7 kwietnia. Za dzień złożenia wniosku uważa się czas jego wpłynięcia do Agencji Rynku Rolnego.

Pomoc w formie refundacji kosztów zakupu hodowlanego bydła mięsnego w przypadku jałówki w wieku 6-12 miesięcy wyniesie 1000 złotych, w wieku 12-18 miesięcy 1500 zł, a powyżej 18 miesięcy 2500 zł. Na zakupu buhaja hodowcy otrzymają 4000 zł, ale muszą już posiadać minimum 10 jałówek.

mleko, przetwórcy mleka, odtłuszczone mleko w proszku, ceny mleka

Mleko i jego produkty tanieją. Przetwórcy chcą interwencji KE

Mleko i produkty mleczne są coraz tańsze co może sygnalizować zbliżający się kryzys. Dlatego Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Związek Polskich Przetwórców Mleka oraz Polska Izba Mleka...

Rolnicy posiadający od 10 sztuk do 2 tys. świń mogą się ubiegać o dofinansowanie do zakupu materiału hodowlanego. W przypadku loszek do 150 dnia życia refundacja wyniesie 150 zł, a powyżej 150 dnia 350 zł. Przy zakupie knura hodowcy mogą otrzymać 500 zł.

- Współczynnik przydziału będzie znany 28 kwietnia. Będzie on ogłoszony na stronie Agencji Rynku Rolnego - poinformowała za pośrednictwem TVP 1 Karolina Dziewulska - Siwek, rzecznik prasowy ARR.

Producenci tuczników i hodowcy trzody chlewnej z obszarów objętych ASF mogą się także ubiegać o rekompensaty za poniesione straty w związku z wystąpieniem tej choroby. Jak informuje TVP 1 będzie ona wynosić od 1,5 do 2 złotych do kilograma w zależności od terminu sprzedaży świń.

Dokumenty za świnie sprzedane od 1 września 2016 r. do końca lutego bieżącego roku należy złożyć maksymalnie do 7 kwietnia. W przypadku zwierząt sprzedanych od 1 marca do 30 kwietnia br termin ten kończy się 21 maja, a dla sztuk sprzedanych od 1 maja do 30 czerwca upływa on 21 lipca.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA