Światowe ceny mięsa drobiowego wzrosną?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-02-2022,9:45 Aktualizacja: 18-02-2022,9:41
A A A
Średnia cena mięsa z kurcząt pod koniec 2021 r. zwiększyła się w ciągu miesiąca o 17% i uzyskała najwyższy notowany poziom. Szacuje się, że w bieżącym roku notowania tego rodzaju mięsa będą nadal rosły.
 
Według danych IndexBox, średnia roczna cena mięsa z kurcząt wzrosła o 38% do wartości 2,26 dolarów za kg w 2021 r. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 8,94 zł. 
 
Rosnące koszty paszy w połączeniu z wysokimi wydatkami logistycznymi powodują wzrost cen mięsa. Eksperci przewidują, że światowa produkcja mięsa z kurczaka wzrośnie w tym roku o 1 mln ton do wartości 121 mln ton.
 
ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny drobiu wzrosły na początku lutego

Ceny w skupie drobiu w pierwszych dniach lutego wzrosły. Kurczęta brojlery podrożały o 2 gr za kg, indyki o 1%, a kaczki brojlery o 3%.    Zakłady drobiarskie objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW...
Jednocześnie prognozuje się, że jego ceny również mają się zwiększyć, co będzie efektem rosnącego popytu.
 
W 2022 r., jak podaje euromeatnews.com, średnia roczna cena mięsa z kurcząt będzie wyższa o 2% i osiągnie poziom 2,30 dolarów za kg, czyli około 9,10 zł.  
 
Gwałtowny wzrost światowego eksportu tego rodzaju mięsa do 15 mln ton odnotowano w 2020 r. Było to o 5,6% więcej niż przed rokiem, a wartość zakontraktowanych dostaw wyniosła wówczas 21,9 mld dolarów.
 
Wśród czołowych eksporterów znalazła się Brazylia (3,9 mln ton) oraz Stany Zjednoczone (3,5 mln ton). Dalej uplasowała się Holandia, a za nią Polska.
 
Wśród największych importerów znalazły się Chiny (1,5 mln ton), a następnie Meksyk (767 tys. ton). Pod względem wartości Chiny stanowią największy rynek importowanego mięsa drobiowego na świecie, który został wyceniony na 3,4 mld dolarów.
 
Drugie miejsce w rankingu zajęła Wielka Brytania, której wartość importu wyniosła 1,2 mld dolarów.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu