Rośnie popyt na jaja. Ceny idą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2019,10:00 Aktualizacja: 19-08-2019,13:14
A A A

W Holandii i Niemczech rośnie popyt na jaja spożywcze, co zaczyna wywierać coraz większą presję na podwyżki cen. W Polsce od kilku tygodni również obserwowano wzrost stawek hurtowych.

Holendrzy spodziewają się w nadchodzących tygodniach dalszych wzrostów cen. Po pierwsze duże jest zapotrzebowanie na jaja ze strony zakładów przetwórstwa, które mają niskie zapasy surowca - podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Znana sieć sklepów wycofuje jaja od kur z chowu klatkowego

Carrefour Polska wycofuje się ze sprzedaży jajek od kur z chowu klatkowego. Sieć całkowicie zaprzestała sprzedaży, tzw. jaj "trójek" w ofercie marki własnej. "Działanie to jest kolejną z konkretnych inicjatyw strategii...

Z drugiej strony, kończą się wakacje, co pobudzi konsumpcję i sprzedaż do sieci detalicznych. Holendrzy (obok Polski są największymi dostawcami jaj do Niemiec) odczuwają też większe wzięcie eksportowe właśnie ze strony niemieckich kontrahentów.

Za naszą zachodnią granicą jaja są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Jak na nietypowy dla handlu jajami okres letni, popyt jest wyjątkowo dobry. Zdaniem niemieckich znawców rynku jest tak wysoki jak nigdy wcześniej w lecie.

W efekcie ceny idą w górę. Popyt na "duże jaja" przewyższa podaż. Na rynku praktycznie brakuje jaj klasy wagowej XL. Prognozuje się, że niebawem poszukiwane będą także jaja klasy L.

Zazwyczaj latem stawki są stosunkowo niskie i przemysł wykorzystuje ten fakt do towarowania się pod produkcję przetworów w sezonie jesienno-zimowym.

Od września jaja drożeją i przetwórstwo nie jest już tak chętne do robienia dużych zakupów. W tym roku mamy odmienną sytuację. Ceny rosną od kilku tygodni. Na spadek cen nie ma co liczyć, a raczej istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że bliżej września stawki znów skoczą w górę.

W efekcie przemysł stoi przed perspektywą zakupu jeszcze droższego surowca. Można spekulować, że nie ryzykując, przetwórstwo skupi się na towarowaniu teraz wspierając dalsze wzrosty cen w następnych tygodniach. Podobnie może być w Polsce.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu