Gęsi zagazowane, ale odszkodowania nie będzie. Rolnikom zostały tylko długi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2021,8:45 Aktualizacja: 12-10-2021,8:58
A A A

- To jest sytuacja bez wyjścia - załamuje ręce rolnik ze wsi pod Białą Podlaską (woj. lubelskie), w którego gospodarstwie zagazowano stado 1200 gęsi. Znalazł się przez to w kiepskiej sytuacji finansowej, a odszkodowania za ptaki decyzją Inspekcji Weterynaryjnej nie dostał.

Rolnicza rodzina ma 4,5 hektara ziemi. Korzystając ze środków z programu realizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, postanowiła zmodernizować oborę i hodować drób.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, Czechy

Ognisko grypy ptaków blisko Polski

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że 29 września 2021r. na terytorium Czech potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. Grypa ptaków została wykryta u drobiu w gospodarstwie przyzagrodowym, w...

- Zrobiliśmy wodę, poidła automatyczne, automatyczną linię paszową i weszliśmy w produkcję gęsi, po raz pierwszy - opowiadał gospodarz, pan Piotr przed kamerami programu "Interwencja" w Polsacie.

- Cały czas się chodzi, dzień i noc, przy małych. Później przy dużych też się chodzi cały czas: żeby się nie podziobały, żeby się nie podusiły. Czyli robota na okrągło - dodała jego żona.

Niestety, ich hodowlę dotknęła grypa ptaków i nakazano zagazowanie stada i przekazanie gęsi do utylizacji. - To już były duże gęsi, miały od 4,5 do 6 kilogramów. Niektóre kręciły się w kółko i biegały. To było coś nienormalnego. I w internecie żona sprawdziła, że to są objawy ptasiej grypy. Przyjechały dwie panie z weterynarii, by zrobić sekcje. Wkrótce padło ponad dwadzieścia sztuk - wspomina pan Piotr.

Z dnia na dzień rolnicy zostali bez źródła utrzymania i liczyli na wypłatę odszkodowania z budżetu państwa za wybite ptaki. Zwłaszcza że - jak zapewniają - warunki bioasekuracji spełniali. Ale Inspekcja Weterynaryjna była innego zdania. Z jej ustaleń wynika, że hodowcy są pośrednio odpowiedzialni za zakażenie stada.

Katarzyna Gawrońska, branża drobiarska, grypa ptaków, kurczęta rzeźne

Grypa ptaków nie zatrzymała rozwoju polskiego drobiarstwa

Branża drobiarska potrzebowała tylko dwóch miesięcy, aby poziomy produkcji żywca kurcząt rzeźnych wróciły do normy - wynika z najnowszej analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. - W szczycie likwidacji stad związanych z...

- Były po prostu złe warunki utrzymywania zwierząt i niespełnienie wymagań, o których mówi rozporządzenie wojewody. Od podstawowych rzeczy, takich jak szczelność budynku, poprzez karmienie zielonką z pobliskich łąk, gdzie teren jest podmokły i przebywają tam dzikie ptaki, które mogą przenosić wysoce zjadliwą grypę ptaków, po warunki higieniczne, które łagodnie mówiąc, nie były najlepsze - przekazał reporterom "Interwencji" Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Gospodarze odpierają zarzuty, twierdząc, że to sami inspektorzy nie przestrzegali przepisów. - Jak był obornik dołowany i utylizowany? Powinien być w dół wrzucony i tam przykryty szczelnie folią. Zabrakło im folii, ale nikt się tym nie przejął. Ptaki zganialiśmy, żeby na tym nie siadały, no bo to rozniosą - przekonywał gospodarz.

O wypłatę odszkodowania rolnicy zamierzają walczyć w sądzie. Póki co, mają jednak spore kłopoty finansowe. Otrzymane od inspekcji 15 tys. zł pokryło zaledwie część długów. Żeby jakoś funkcjonować, małżonkowie biorą się za dorywcze prace.

- W tej chwili jesteśmy winni około 60 tysięcy złotych: wylęgarni, firmie z paszą, bankowi. To wszystko było na kredyt robione. Mieliśmy nadzieję, że jak to pójdzie, to z czasem jakoś będziemy żyć. Dwaj synowie poszli do szkoły bez książek. Nie stać nas było. Nie widzę przyszłości, jeśli nie zapłacimy - załamuje ręce pan Piotr.
 

źródło: Polsat



Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA