Witamina B podnosi wydajność mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-01-2023,8:05 Aktualizacja: 26-01-2023,8:12
A A A
To właśnie drobnoustroje zasiedlające żwacz odpowiadają za syntezę witamin z grupy B. Odpowiedni poziom tych witamin jest kluczowy w poprawie reprodukcji, wydajności mlecznej i efektywności żywienia bydła mlecznego. 
 
W produkcji witamin z grupy B biorą udział bakterie i pierwotniaki znajdujące się w żwaczu. Wytwarzają one m.in. niacynę, biotynę i kobalaminę czyli witaminę B12.
 
Proces produkcji tej ostatniej wymaga dostarczania krowom odpowiednich ilości kobaltu. W przypadku jego niedoboru lub pogorszenia dostępności biologicznej może dojść do deficytu witaminy B12
 
Blattin Polska, konferencja, hodowcy bydła i producenci mleka, wspomaganie wysokoprodukcyjnych krów, bydło mleczne,

Dlaczego zawartość tłuszczu w mleku spada?

Zbyt niska zawartość tłuszczu może wynikać ze zbyt wysokiego udziału pasz treściwych w stosunku do objętościowych. Zaburzenie to może być również efektem zbyt mocno rozdrobnionej dawki pokarmowej.    Tłuszcz w mleku powstaje z...
Mimo, że krowy same produkują witaminy z grupy B udowodniono, że ich suplementacja może wpływać na reprodukcję, wydajność mleczną i efektywność żywienia bydła mlecznego. 
 
Więcej na temat witamin z grupy B opowie Dominique Bouchut, MSC menadżer techniczny ds. przeżuwaczy w firmie Jefo podczas XX Ogólnopolskiej Konferencji firmy Blattin Polska. Ekspert karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie Rolniczym w Lyon. 
 
Jako naukowiec kontynuował swoją karierę w instytucie badawczo – rozwojowym przy stacji doświadczalnej Adisseo. Przez kolejne 10 lat czynnie wspierał doradztwo rolnicze na Zachodzie Francji w zakresie hodowli i żywienia bydła mlecznego. 
 
Prowadził on również dział żywienia i rozwoju produktów dla bydła we Francji, Europie Wschodniej oraz Turcji pracując w jednej z firm produkujących premiksy. 
 
Cykl spotkań poświęcony będzie tematyce żywienia i wspomagania wysokowydajnych krów. 
 
Szczegóły dotyczące konferencji oraz formularz rejestracyjny znajdziesz TUTAJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA