Ryzyko transmisji prionów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl; D. Chełstowska
20-08-2016,5:55 Aktualizacja: 19-08-2016,13:03
A A A

Czy autoszczepionki wrócą do profilaktyki chorób bydła? Ich stosowanie jest zabronione od 2003 roku, który to zakaz wprowadzono z zamiarem walki z pasażowalnymi encefalopatiami gąbczastymi (TSE, transmissible spongiform encephalopaties). Jednak francuska agencja Ances przedstawiła swoje stanowiska w tej sprawie.

Prewalencji we Francji BSE i pozostałych TSE „prawdopodobieństwo przeniesienia priona przez autoszczepionkę wynosi zero lub prawie zero” , więc „dodatkowe ryzyko wynikające ze stosowania autoszczepionki można uznać za nieistotne”. Stosowanie autoszczepionek u przeżuwaczy jest zabronione od 2003 roku, a ten zakaz, będący środkiem ostrożności, był podyktowany ryzykiem transmisji prionów będących czynnikiem etiologicznym TSE. Zważywszy że „sytuacja epidemiologiczna dotycząca TSE zmienia się od 2003 roku w sposób bardzo korzystny” minister rolnictwa wystosował do Anses wniosek o przeanalizowanie zasadności takiego zakazu.

Wniosek ten wpisuje się w kompleksowe działania mające przeciwdziałać problemowi antybiotykooporności oraz w ramy planu Ecoantibio 2017. Minister przypomina, że „powrót do szczepień, jeśli ich stosowanie jest możliwe w ramach profilaktyki niektórych chorób, jest zdecydowanie wskazany i zasadne wydaje się ponowne włączenie autoszczepionek – z zastrzeżeniem oczywiście konieczności zweryfikowania zasadności ich stosowania i braku dopuszczonych do użycia szczepionek komercyjnych” w celu zmniejszenia zakresu stosowania leków przeciwbakteryjnych o kluczowym znaczeniu.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA