Mleko rekordowo drogie. Producenci otrzymują niemal 1,5 złotych za litr

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-11-2017,14:00 Aktualizacja: 29-11-2017,10:38
A A A

Cena mleka we wrześniu według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 1,48 złotych za litr i była wyższa o 23,4 proc. niż w październiku 2016 r. i o 2,4 proc. od ceny wypłaconej we wrześniu 2017 r.

Ceny artykułów mleczarskich, jak informuje TVP 1, jednak już nie rosną. Dzieje się tak również w Polsce. Najbardziej widać to w notowaniach odtłuszczonego mleka w proszku. Te nieznacznie przekraczają 6 złotych za kilogram.

Ceny minimalne masła spadły nawet poniżej 20 złotych i kształtują się w przedziale 19,50 - 22 zł/kg, a ceny serów dojrzewających w granicach 12,50 - 14 zł/kg.

Podlaskie Forum Bydła, Piątnica, SOL, zarządzanie stadem

SOL - gromadzi dane i ułatwia pracę hodowcom

Hodowcy bydła i producenci mleka już od stycznia przyszłego roku będą mogli korzystać z nowego programu do zarządzania stadem. O jego możliwościach i zaletach rozmawiali specjaliści podczas Podlaskiego Forum Bydła.   Podlaskie Forum Bydła...

Produkty tłuszczowe, jak podaje TVP 1, wciąż są jednak na takim poziomie, że mleczarnie mogą płacić za surowiec dobre ceny. Mleko w 2017 r. może średnio kosztować nawet 1,4 zł/l. To rekordowy poziom.

Producenci mleka już teraz za swój surowiec otrzymują o 25 proc. wyższe ceny niż przed rokiem.

Mleczarnie w czterech województwach w Polsce płaciły w październiku powyżej 1,5 zł za litr mleka, a w ośmiu powyżej 1,4 zł/za litr.

Producenci mleka z woj. warmińsko-mazurskiego otrzymywali za swój surowiec najwięcej. Tamtejsze mleczarnie płaciły 1,57 złotych za litr mleka. Niewiele mniej bo 1,56 zł/l otrzymywali hodowcy bydła z Podlasia.

Krowy rasy montbeliarde są wydajne i zdrowe

Krowy montbeliarde potrafią produkować ponad 9 tys. litrów mleka przy czym nie mają problemów zdrowotnych charakterystycznych dla mlecznic rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Firma Montagro Sp. z o.o., która znajduje się w Wierzbicy...

Cena mleka przekroczyła również 1,5 złotych za litr w woj. lubuskim oraz pomorskim. W pierwszym przypadku mleczarnie płaciły za surowiec 1,52 zł/l, a w drugim 1,50 zł/l.

Mleko kosztowało powyżej 1,4 zł za litr w ośmiu województwach. Takie stawki producentom tego surowca płaciły zakłady w woj. lubelskim i zachodniopomorskim (1,49 zł/l), mazowieckim, dolnośląskim (1,48 zł/l), opolskim (1,47 zł/l) śląskim (1,46 zł/l), wielkopolskim (1,45 zł/l) oraz kujawsko-pomorskim (1,42 zł/l)

Mleko w trzech województwach kosztowało między 1,3-1,4 złotych za litr. Takie stawki otrzymywali rolnicy w woj. podkarpackim i świętokrzyskim (1,38 zł/l) oraz łódzkim (1,34 zł/l).

Mleczarnie w woj. małopolskim po raz kolejny płaciły najmniej. Nawet w sytuacji, kiedy średnia cena skupu mleka w Polsce zbliżyła się do 1,5 zł/l, tamtejsze zakłady za litr tego surowca płaciły zaledwie 1,29 złotych.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA