Mleczarnie infrastrukturą krytyczną? Resort interweniuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2020,8:05 Aktualizacja: 06-04-2020,8:07
A A A

Resort rolnictwa wystąpił do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, by zakłady mleczarskie mogły zostać zakwalifikowane do tzw. infrastruktury krytycznej. To w dobie koronawirusa istotne dla firm i rolników.

Cztery organizacje branży mleczarskiej (Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Polska Izba Mleka, Związek Polskich Przetwórców Mleka oraz Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy) skierowały pismo do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa w sprawie zakwalifikowania zakładów przetwórstwa mleka do infrastruktury krytycznej.

Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, Polska Izba Mleka, agnieszka maliszewska, branża mleczarska

Forum Spółdzielczości Mleczarskiej przełożone o rok

Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej organizowane jest nieprzerwanie od 18 lat. Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczna edycja imprezy została przełożona o 12 miesięcy. Wydarzenie co roku przyciąga przedstawicieli i...

Jak uzasadniały wniosek, biorąc pod uwagę rozprzestrzeniającego się koronawirusa i ograniczenia oraz zagrożenia z tym związane, trzeba zagwarantować ciągłość dostaw żywności. Dlatego niezależnie od wprowadzanych restrykcji m.in. zakłady mleczarskie powinny funkcjonować bez dodatkowych przeszkód.

Organizacje podkreśliły, że branża mleczarska to nie tylko zakłady przetwórcze, ale także ponad 100 tys. gospodarstw dostarczających mleko. Nie mogą nagle zaprzestać produkcji i dostaw.

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało o skierowaniu prośby do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o rozważenie możliwości zmiany kryteriów, w oparciu o które wyłaniane są elementy infrastruktury krytycznej.

"Tak, aby zakłady mleczarskie mogłyby zostać zakwalifikowane do IK, a co z tym się wiąże (w opinii organizacji branży mleczarskiej) zagwarantowana byłaby możliwość ich nieprzerwanej pracy, w sytuacji dalszego rozwoju pandemii koronawirusa" - wskazał resort.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA