Czy kwasica żwacza to problem w odchowie cieląt?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-09-2024,14:05 Aktualizacja: 27-09-2024,12:54
A A A

Pomimo braku jednoznacznej definicji, pH płynu żwacza poniżej 5,6 utrzymujące się przez 3 godziny lub poniżej 5,8 przez 5-6 godzin uznaje się za podostrą kwasicę żwacza.

pH w żwaczu cieląt jest na ogół niskie, a nawet bardzo niskie. Możemy temu przeciwdziałać, przede wszystkim podając im pasze objętościowe w okresie odchowu.

– Uzasadnione wydaje się ustalenie zaleceń w zakresie optymalnej koncentracji fizycznie efektywnego włókna w komponentach dla cieląt, skoro ich podawanie ma największy wpływ na wzrost pH żwacza. Niestety na razie ich nie mamy – mówi prof. Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Specyfika żywienia cieląt

dobrostan zwierząt, bydło mleczne, mleko, produkty mleczne, konsumenci, społeczeństwo, obrońcy praw zwierząt, rośliny

Inwestycja w dobrostan bydła się zwraca

Poprawa dobrostanu krów mlecznych, choć w pierwszej fazie wiąże się z kosztami, to w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do samych korzyści. – Lepszy dobrostan sprawia, że krowy są zdrowsze, dają więcej mleka i ma ono lepsze...

W żywieniu cieląt od pierwszych dni życia powszechnie stosowane są pasze treściwe do woli. To rozwiązanie odbiega od tego, co działoby się w naturalnych warunkach przebywania tych zwierząt z matką na pastwisku.

– Rozwiązanie to bezspornie jest jednym z czynników predysponujących do niskiego pH w żwaczu. Potwierdzają to wyniki badań – podkreśla Paweł Górka.

Ten model żywienia ma jednak swoje zalety. Został wypracowany w ciągu kilkudziesięciu lat i wciąż jest optymalizowany.

Przyspiesza on rozwój brodawek żwaczowych. Wpływa na większą produkcję kwasu propionowego i masłowego w żwaczu, które stymulują proliferację komórek nabłonka wyściełającego jego wnętrze.

– Dłuższe brodawki to większa powierzchnia wchłaniania lotnych kwasów tłuszczowych (LKT), lepsze przygotowanie do odstawienia od mleka i lepiej wykorzystana energia z pasz stałych – mówi Paweł Górka i dodaje:

– Decydują one o przyrostach masy ciała cieląt. Z kolei im lepiej cielęta rosną w pierwszych tygodniach swojego życia, tym więcej wyprodukują mleka w przyszłości, przynajmniej w pierwszej laktacji. Co prawda, ta zależność nie zawsze jest liniowa, ale trend jest jednoznaczny.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Mleko w skupie pierwszy raz w tym roku zdrożało

Cena mleka w sierpniu po raz pierwszy w tym roku była wyższa miesiąc do miesiąca. Ponownie przekroczyła ona poziom 2 zł za litr, który ostatnio był notowany w maju. Producenci mleka w sierpniu, jak wynika z informacji opublikowanych przez...

Przyrosty cieląt przed odsadzeniem zależą w dużym zakresie od pobrania paszy płynnej, ale już po nim głównie od mieszanek stałych.

Szacuje się, że aby utrzymać dobre tempo wzrostu po odsadzeniu, wynoszące 1 kg na dobę, w momencie odstawienia powinny one pobierać dziennie nawet 1,5 kg paszy treściwej.

Ponadto, aby były one efektywnie wykorzystane przez cielę, w okresie podawania pasz płynnych, cielęta powinny zjeść ich około 30 kg.

Więcej informacji na temat kwasicy żwacza u cieląt znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2024.

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ.

Istnieje także możliwość zakupu jednego wydania.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA