Copa-Cogeca: rosną koszty produkcji mleka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2022,10:30 Aktualizacja: 23-02-2022,10:31
A A A

W całej Europie producenci mleka odczuwają wzrost kosztów pasz, nawozów, energii elektrycznej i choć ceny surowca rosną, to rolnicy, coraz częściej myślą o rezygnacji z tej produkcji - informuje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Na ostatnim posiedzeniu on-line grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca omawiana była sytuacja rynkowa w poszczególnych państwach członkowskich, poruszano sprawę dobrostanu zwierząt podczas transportu oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

mleko, mleko surowe, produkcja mleka, hodowla bydła, Leszek Hądzlik, PFHBiPM, cena mleka, śruta sojowa, śruta rzepakowa

To będzie trudny rok dla producentów mleka

Mleczarnie w ubiegłym roku podnosiły ceny skupu mleka. Ta, z uwagi na wypłacane premie, najwyższa była w grudniu. Niestety wciąż rosnące koszty produkcji nieco hamują optymizm hodowców bydła, którzy coraz bardziej dotkliwie zaczynają...

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że choć ceny mleka rosną, w całej UE producenci mleka borykają się z tymi samymi problemami takimi jak: wzrost kosztów pasz, nawozów, energii elektrycznej. Rolnicy, coraz częściej myślą o zmianie profilu działalności na produkcję roślinną.

Średnia unijna cena mleka w grudniu 2021 roku wynosiła 41,3 euro i była o 16,2 proc. wyższa niż w grudniu 2020 r. Jest to cena najwyższa od 2016 r.

W relacji rocznej cena surowca wzrosła prawie we wszystkich krajach, z czego największy miał miejsce w Belgii o 39,9 proc., na Litwie o 35,5 proc., na Łotwie o 34,4 proc., w Dani o 29,6 proc. oraz w Irlandii o 29,3 proc. Spadek ceny mleka odnotowano jedynie na Cyprze - 5,8 proc.

Jak zauważa Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz jednocześnie wiceprzewodnicząca grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca, wzrost ceny mleka nie przekłada się na opłacalność produkcji, ponieważ jej koszty są bardzo wysokie. Największą dynamikę wzrostu wykazywały ceny energii i nawozów. Bardzo wzrosły również koszty weterynaryjne.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Wzrost skupu mleka w 2021 r. był minimalny

W Polsce od wielu lat odnotowywany jest systematyczny wzrost skupu mleka, który średnio w roku wynosi 2%. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że w ubiegłym roku nie odnotował on aż tak dużego wzrostu...

W styczniu bieżącego roku średnia cena odtłuszczonego mleka w proszku wynosiła 344 euro/100 kg i była o 50,6 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu 2020 roku. Stawka pełnego mleka w proszku również znacząco poszła w górę - o 54,3 proc. do 431 euro. Cena masła wzrosła o 66 proc. w relacji rocznej i wynosiła 573 euro/100 kg, a cena serwatki w proszku wzrosła o 49,2 proc. do poziomu 120 euro/100 kg.

Ceny serów Cheddar i Emmental wzrosły odpowiednio o 10,1 proc. i 2,1 proc. do 339 euro/100 kg i 506 euro dla Emmental. Ser Gouda podrożał o 28 proc. do 403 euro/100 kg, a Edam o 33,1 proc. do 412 euro/100 kg.

W dyskusji na temat przyszłości sektora wyrażano obawę, że produkcja mleka może przestać się rozwijać, ponieważ rosną wymagania i standardy, a w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska i dobrostanu. Dodatkowo rosną również koszty produkcji.

Przedstawiciele Komisji Europejskie zwrócili uwagę, że likwidacja gospodarstw mlecznych jest odnotowywana nie tylko w Unii Europejskiej, ale również w innych częściach świata (Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia).

Komisja Europejska do końca 2023 roku ma przedstawić rozwiązania dotyczące dobrostanu zwierząt - w tym podczas transportu. Parlament Europejski opracował już sprawozdanie na ten temat, w którym mówi się, że cielęta można transportować po 28 dniu życia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA