W życie weszły nowe przepisy. Ewidencje według innych zasad

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2015,12:05 Aktualizacja: 16-01-2015,14:01
A A A
Od 1 stycznia obowiązuje ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
 
Celem ustawy jest dostosowanie przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2013 r. Dokument wprowadza następujące regulacje:
 
- nowe przepisy, zgodnie z którymi w przypadku, gdy małżonek prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą nadany mu zostanie odrębny numer identyfikacyjny
 
- włączenie kodeksu postępowania administracyjnego, który umożliwi prowadzenie postępowań w sprawach dotyczących wpisu do ewidencji producentów w drodze decyzji administracyjnej.
 
1 stycznia weszło ponadto w życie rozporządzenie wykonawcze - do wymienionej ustawy - ministra rolnictwa z 24 grudnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów.
 
Przewiduje, że w przypadku, gdy małżonek wystąpi o nadanie odrębnego numeru identyfikacyjnego, wniosek jego będzie zawierał m.in. informację o tym, że samodzielnie prowadzi odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą oraz wskaże dowody potwierdzające tę okoliczność.
 
Zgodnie z art. 75 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. 
 
W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych. Jeżeli przepis nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony (na jej wniosek) oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu