Uważaj przy kupnie i sprzedaży zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2015,13:55 Aktualizacja: 09-11-2015,22:06
A A A

W każdym miesięcznym sprawozdaniu z działalności inspekcji weterynaryjnej można przeczytać o kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu przypadkach nielegalnych działalności. Wiele z nich dotyczy obrotu zwierzętami.

W raporcie czerwcowym Głównego Inspektoratu Weterynarii widnieje 25 prowadzonych nielegalnie działalności, związanych m.in. ze skupem zwierząt, pośrednictwem w obrocie zwierzętami oraz ich transportem. W kolejnych miesiącach wykrytych „lewych” firm było odpowiednio 12, 11, 30 i 14. Na pierwszym miejscu wymieniane są właśnie podmioty bezprawnie działające w zakresie obrotu zwierzakami hodowlanymi.

Oczywiście w tych sprawach nie obyło się bez kar administracyjnych i innych sankcji. Ale to nie oznacza, że rolnicy nie powinni mieć się na baczności podczas handlu zwierzętami. Pokątne transakcje, niesprawdzanie kontrahentów itp. mogą się skończyć tak stratami finansowymi, jak i np. zarzutami karnymi w związku z udziałem w nielegalnym handlu (nawet w przypadku działania nieumyślnego).

Zresztą na sprzedających zwierzęta hodowców czyhają nie tylko kombinatorzy, prowadzący obrót bez rejestracji, ale także oszuści. Niedawno policjanci zatrzymali dwóch właścicieli jednej z kieleckich firm zajmujących się obrotem zwierzętami. Działali na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. „Oszukiwali rolników poprzez zaniżanie wartości zakupu bydła i trzody chlewnej na wystawionej fakturze VAT, a także wprowadzali w błąd pokrzywdzonych co do zamiaru wywiązania się z płatności za zakupione zwierzęta. Łączne straty oszacowane przez pokrzywdzonych to kwota ponad 34 tys. zł” – poinformowali stróże prawa z komendy wojewódzkiej w Lublinie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu