Ustawa w sprawie KSC do podpisu prezydenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2021,9:20 Aktualizacja: 21-06-2021,9:21
A A A

Senat poparł znowelizowaną ustawę o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym nie wnosząc do niej poprawek. Zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.

Za podjęciem uchwały głosowało 97 senatorów, przeciw była jedna osoba, jeden senator się wstrzymał.

Wiktor Szmulewicz, KRIR, Narodoy Holding Spożywczy, Polska Grupa Spożywcza, Jacek Podgórski

Konsolidacja widmo. Rolnicy znów sami będą walczyć o korzystną sprzedaż

To już kolejny rok, kiedy rolnicy będą musieli stanąć do nierównej walki z zagranicznymi skupami i sieciami handlowymi - podaje "Nasz Dziennik". Gazeta zwraca uwagę, że rolnicy czekają na uruchomienie Narodowego Holdingu...

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 1994 r., akcje nowych emisji KSC S.A. mogą obejmować wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związani ze spółką umowami kontraktacji buraków oraz pracownicy KSC. Skarb Państwa może nabywać akcje, ale bez prawa głosu.

Zmieniona ustawa pozwala Skarbowi Państwa na nabywanie akcji z prawem głosu. Oznacza to możliwość dokapitalizowania KSC, a to kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej, która powstanie na bazie KSC.

Konsolidacja spółek ma polegać na podniesieniu kapitału zakładowego KSC poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji w zamian za akcje o podwyższonym kapitale. Chodzi o zwiększenie roli Skarbu Państwa w spółce, ale dzięki temu wzrośnie także wartość akcji należących do plantatorów i pracowników.

Celem budowy takiego holdingu jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia polskiego przemysłu rolno-pożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym.

Obecnie większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa. Ok. 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników spółki.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt