Senat za ustawą ws. nieuczciwych praktyk w obrocie produktami rolnymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2021,7:50 Aktualizacja: 02-11-2021,8:54
A A A

Senat w piątek poparł ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom ustawą w obrocie produktami rolnymi. Ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy z 2019 r. w tej sprawie.

Za ustawą zagłosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

W Polsce od 2017 r. obowiązują przepisy o przeciwdziałaniu wykorzystywania nieuczciwej przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi, jednak wprowadzane obecnie przepisy wychodzą poza zakres polskiej ustawy. W stosunku do obowiązującej ustawy, nowa została rozszerzona definicja produktów rolnych i spożywczych, będą mogły być badane relacje dotyczące skupu m.in. pasz, żywych zwierząt, nasion, owoców i oleistych. Zmianie uległa definicja nabywcy, którym może być też organ publiczny.

podstawowe produkty rolne, GUS, zboża, żywiec, mleko, ziemniaki

Produkty rolne podrożały. Pszenica najbardziej

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły we wrześniu wobec sierpnia o 0,8 proc., a rok do roku o 15,3 proc. - poinformował GUS. Najbardziej podrożała pszenica, a najwięcej potaniały ziemniaki i żywiec wieprzowy. Pszenica w skupie...
Nowe przepisy określają zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym przewagę kontraktową oraz zasady i sposób podejmowania ochrony interesów dostawców i nabywców. W stosunku do obowiązującej ustawy ustawa wprowadza większe kompetencje dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przewagą kontraktową w rozumieniu ustawy jest występowanie znacznej dysproporcji w potencjale ekonomicznym nabywcy względem dostawcy albo dostawcy względem nabywcy. Chodzi m.in. o wykorzystywanie przewagi ze strony sieci handlowych wobec zwykle rozdrobionych dostawców produktów rolnych czy przetwórców żywności.

Ustawa definiuje 16 nieuczciwych praktyk, przy czym 10 jest bezwzględnie zakazanych, a sześć - dozwolonych pod warunkiem, że zostały one w sposób jasny uzgodnione w umowie między dostawcą a nabywcą.

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu