Sejm znowelizował ustawę w sprawie zmian w KSC

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2021,10:20 Aktualizacja: 21-05-2021,10:23
A A A

Sejm znowelizował ustawę o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej.

Za ustawą głosowało 313 posłów, przeciw było 2, a wstrzymało się 132. Podczas prac w Sejmie nie wniesiono poprawek. Jak informował podczas drugiego czytania projektu poseł sprawozdawca Jan Duda (PiS), nowe przepisy spełniają oczekiwania rolników i dają podstawy do rozpoczęcia konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej w oparciu o KSC.

biomasa rolnicza, orlen, ksc, daniel obajtek, krzysztof kowa

Orlen realizuje nowy projekt. Będzie współpracował z KSC

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała...

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 1994 r., akcje nowych emisji KSC S.A. mogą obejmować wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związanych ze spółką umowami kontraktacji buraków oraz pracownicy KSC. Mogą być też nabyte przez inne osoby, ale bez prawa głosu.

Zmiana ustawy pozwoli Skarbowi Państwa nabywanie akcji z prawem głosu. Możliwe będzie dokapitalizowanie KSC, a to z kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Celem powstania holdingu jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia przemysłu rolno-spożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym.

Konsolidacja spółek ma polegać na podniesieniu kapitału zakładowego KSC poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji w zamian za akcje o podwyższonym kapitale.

Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych podczas prac nad projektem w Sejmie, zapewnił że jest to dobry projekt, który pozwoli skuteczniej i szybciej przeprowadzić proces konsolidacji rynku rolno-spożywczego wokół Krajowej Spółki Cukrowej.

Podkreślił też, że był konsultowany ze stroną społeczną - pracownikami KSC i z akcjonariuszami mniejszościowymi - plantatorami. Odbyły się też spotkania ze związkami zawodowymi. Większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa, ok. 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawa trafi do Senatu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 15.09.2021 - termin płatności III raty podatku rolnego

do 15.09.2021 - nabór wniosków w ramach programu "Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021