Orlen realizuje nowy projekt. Będzie współpracował z KSC

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2021,13:40 Aktualizacja: 18-05-2021,13:42
A A A

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z Krajową Spółką Cukrową.

Informując o nowym projekcie, koncern podkreślił m.in. że jego realizacja wpisałaby się w strategię Orlen2030, zakładającą rozwój "zielonej" petrochemii i paliw alternatywnych.

Polska Grupa Spożywcza, ksc, krajowa spółka cukrowa, branża rolno-spożywcza

Spółki będą połączone w oparciu o KSC

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Proponowane rozwiązania umożliwią połączenie spółek z branży rolno-spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową....

"PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan oraz wodór. Spółka podpisała list intencyjny o współpracy w tym zakresie z Krajową Spółką Cukrową" - przekazał płocki koncern.

Wspólna realizacja projektu wpisałaby się w globalny trend rozwoju zielonej energetyki, a także gospodarki obiegu zamkniętego. Biomasa pochodząca z gospodarstw rolnych w postaci przetworzonej do nawozów czy środków ochrony roślin, ponownie wracałaby do rolników.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu zapewnia, że współpracę z KSC płocki koncern postrzega jako szansę na dalszy rozwój kluczowych obszarów działalności i wdrożenie kolejnych projektów przyjaznych środowisku.

Oocenił, że podpisany list intencyjny to początek działań w kierunku realizacji strategicznych oraz znakomity przykład łączenia interesów dwóch firm, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał.

Według Krzysztofa Kowy, prezesa Krajowej Spółki Cukrowej, współpraca z PKN Orlen to szansa dla podmiotu na dalszą dywersyfikację działalności w oparciu o jego biotechnologiczny know-how.

- Podjęta inicjatywa utwierdza nas w przekonaniu, że obszar badań naukowych i innowacji, który rozwijamy, znajdzie komercyjne zastosowanie u najbardziej wymagających partnerów. Produkcja spożywcza pozostaje naszą podstawową działalnością, natomiast współpraca z PKN Orlen zwiększy nasz potencjał w zakresie zagospodarowania produktów ubocznych, z korzyścią dla środowiska naturalnego - ocenił.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu