Nowela ustawy o podatku rolnym zatwierdzona przez prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2023,8:15 Aktualizacja: 26-07-2023,8:17
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym, dzięki której podatnicy będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw. Jak podała we wtorek kancelaria prezydenta, prezydent ustawę podpisał w poniedziałek.

1,5 proc. podatku na wybranych

"Celem tego aktu jest umożliwienie finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego będących osobami fizycznymi, 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego" - podała KPRP.

Zgodnie z nowelą, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez tego podatnika podmiotu uprawnionego.

sejm, ustawa, podatek, związek zawodowy

1,5 proc. podatku na rzecz wybranego rolniczego związku. Sejm za poprawkami Senatu

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do noweli o podatku rolnym. Dzięki nowym przepisom podatnicy będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego. Chodzi o nowelę o...

Podmiotami uprawnionymi będą: związki zawodowe rolników indywidualnych, związki rewizyjne zrzeszające rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - spełniające określone w ustawie warunki.

"W przypadku gdy obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (posiadaczach), organ podatkowy będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (posiadacza), na rzecz podmiotu uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (posiadacza)" - wskazała kancelaria.

Gminom przysługuje zwrot

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. należnego podatku, będzie składany w terminie od 1 marca do 15 listopada roku podatkowego. Będzie go można złożyć także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Jak podała KPRP, kwotę stanowiącą 1,5 proc. podatku należnego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół, organ podatkowy będzie przekazywać na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego, jednorazowo w terminie do 31 grudnia roku podatkowego.

Gminom będzie przysługiwać z budżetu państwa zwrot utraconych dochodów z tytułu przekazania 1,5 proc. podatku należnego na rzecz podmiotów uprawnionych. W treści ustawy zawarto przepis zobowiązujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, warunków i trybu zwrotu utraconych dochodów.

Jak przekazała kancelaria, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu