Wyrównanie dopłat dzieli UE. Negocjacje będą bardzo trudne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2018,9:05 Aktualizacja: 10-04-2018,9:21
A A A

- Najbardziej kontrowersyjną sprawą podczas negocjacji dotyczących przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej jest wyrównanie dopłat bezpośrednich we wszystkich krajach UE - poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

W Polsce przebywał Joachim Rukwied, przewodniczący Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA), który spotkał się z szefem resortu oraz polskimi organizacjami związkowymi należącymi do COPA. To międzynarodowa, unijna organizacja lobbingowa rolników skupiająca 60 (5 z Polski) organizacji z krajów Wspólnoty.

wyrównanie dopłat bezpośrednich, dopłaty bezpośrednie, wpr po 2020 roku, wspólna polityka rolna, jasionka, phil hogan

Dopłaty bezpośrednie po 2020 roku. Polityków czekają trudne rozmowy

Kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. był jednym z tematów Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa UE i ministrowie rolnictwa Polski Krzysztof...

Minister mówił, że kraje UE są na etapie uzgodnienia końcowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Unijna Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa przyjęła konkluzje, które składają się z 36 punktów, jeden punkt jest rozbieżny - dotyczy on konwergencji, czyli wyrównania dopłat. Dodał, że w tej sprawie nadal trzeba prowadzić negocjacje.

- Spotykam się w tej sprawie z ministrami z różnych krajów. W maju odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego, już po przedstawieniu warunków finansowania polityki rolnej po 2020 roku - powiedział minister.

Poinformował, że na spotkaniu z szefem COPA i polskimi organizacjami rolniczymi wskazał na postulaty naszej strony. Chodzi m.in. o wyrównanie dopłat bezpośrednich w krajach UE.
- Próbowałem uzasadnić, że jest taka potrzeba, wręcz konieczność ich ujednolicenia, wynika z Traktatu z Lizbony, i z tego, że Polska już 14 lat jest w UE a warunki, które były w 2003 r. się zmieniły. Koszty produkcji rolnej są obecnie nie mniejsze, a często wyższe niż w innych państwach UE - powiedział Jurgiel.

dopłaty, pieniądze, rolnictwo, Unia Europejska, Grupa Wyszechradzka, V4, WPR

Domagają się wyrównania dopłat dla wszystkich rolników w UE

Przedstawiciele komisji ds. rolnictwa parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej opowiedzieli się w czwartek w Budapeszcie za wyrównaniem płatności bezpośrednich oraz za jednakowymi standardami jakości produktów we wszystkich...

Minister poinformował, że poprosił o poparcie COPA w sprawie wsparcia Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. - Jest już zgoda na prace nad szczepionką - mówił Jurgiel.

Dodał, że Polska chce pozyskać pieniądze na rekompensaty z tytułu czasowego zaprzestania chowu świń przez ASF.

Marian Sikora, szef Federacji Branżowych Związków Producentów powiedział, że w ramach COPA poglądy na temat przyszłej polityki rolnej są zbieżne poza wyrównaniem dopłat bezpośrednich, jest natomiast zgoda na podniesienie składki do UE.

- Dzisiaj mogłem stwierdzić, że mamy dużo zbieżnych wspólnych propozycji. Jedną z nich jest utrzymanie wspólnego, silnego budżetu rolnego - mówił z kolei Rukwied. Zaznaczył, by rolnictwo nie potknęło się o Brexit. Jak mówił, "ważne, by wszystkie kraje UE dołożyły się do wspólnego budżetu i przekazały składkę w wysokości 1,3 proc. PKB".

dopłaty bezpośrednie, internet, wnioski o dpołaty przez internet, prawo, ustawa

Wnioski o dopłaty tylko przez internet. Minister nie widzi problemu

Rozpoczęło się składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 r., w tym roku są one przyjmowane po raz pierwszy wyłącznie w formie elektronicznej. "Rolnicy powinni sobie dać z nimi radę" - ocenił minister rolnictwa Krzysztof...

Ujawnił, że istnieje zgodność co do tego, że polityka rolna ma nadal mieć dwa filary: dopłaty bezpośrednie i finansowanie rozwoju obszarów wiejskich. Jednak nadal trzeba prowadzić rozmowy na temat utrzymania terenów zielonych (tzw. zazielenienia) i w sprawie wyrównania dopłat.

Zapewnił też, że wie jak ważne dla Polski jest wyrównanie dopłat i wielokrotnie na ten temat rozmawiał z różnymi krajami. - Zdania są rozbieżne, dlatego musimy w ramach COPA przedyskutować to. Trzeba wyznaczyć ramy czasowe, kiedy dojdzie się do tego wyrównania - powiedział.

Odnosząc się do sprawy ASF powiedział, że opowiada się za jak największym wsparciem zwalczania tej choroby. - Polska musi zatrzymać rozprzestrzeniane się tego wirusa w Europie - podkreślił na koniec Rukwied.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej