Dopłaty bezpośrednie po 2020 roku. Polityków czekają trudne rozmowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2018,8:50 Aktualizacja: 26-03-2018,9:11
A A A

Kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. był jednym z tematów Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa UE i ministrowie rolnictwa Polski Krzysztof Jurgiel oraz Francji Stephane Travert.

Podczas panelu otwierającego forum polski polityk przypomniał, że decyzje o przyszłości WPR podejmowane będą w ramach Rady Europejskiej 2 maja.

dopłaty, pieniądze, rolnictwo, Unia Europejska, Grupa Wyszechradzka, V4, WPR

Domagają się wyrównania dopłat dla wszystkich rolników w UE

Przedstawiciele komisji ds. rolnictwa parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej opowiedzieli się w czwartek w Budapeszcie za wyrównaniem płatności bezpośrednich oraz za jednakowymi standardami jakości produktów we wszystkich...

- Przez ostatnie dwa lata, pod przewodnictwem pana komisarza Hogana, dyskutowano o nowej WPR i w większości państwa europejskie są zgodne, oprócz punktu wyrównania dopłat bezpośrednich - są rozbieżności w tym zakresie - mówił Jurgiel. Zaznaczył, że sprawa dopłat jest otwarta. - Przed nami trudny okres, ale nic nie jest zamknięte - dodał.

Travert podkreślił, że rolnictwo europejskie musi być silniejsze. - Musi być korzystne dla producentów, czyli dla rolników, natomiast polityka rolna musi być prostsza, zarówno w stosowaniu, jak i egzekwowaniu - przekonywał.

Mówiąc o nowej WPR Hogan zaznaczył natomiast, że jej celem ma być m.in. zwiększenie konkurencyjności rolnictwa europejskiego i sprzedaż produktów na całym świecie.

- Musimy się też zobowiązać do ochrony klimatu i rolnicy muszą odgrywać w tej walce większą rolę. Kolejnym ważnym celem jest zatrzymanie rolników na wsi, żeby nie odchodzili z zawodu. Poza tym, chcemy wciąż rozwijać obszary wiejskiej i wyposażać je w odpowiednią infrastrukturę - mówił. Zapewnił, że większy nacisk będzie położony na pomoc młodym rolnikom.

dopłaty bezpośrednie, arimr, zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich, wspólna polityka rolna

Rolnicy czekają na dopłaty. A pieniądze teraz są bardzo potrzebne

W tle dyskusji o przyszłym wsparciu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej trwają bardziej "przyziemne" rozmowy. Rolnicy czekają bowiem na należne za ubiegły rok dopłaty bezpośrednie. Z internetowych wpisów wynika, że...

Komisarz zapowiedział, że propozycje odnośnie budżetu WPR i szczegółowych założeń tej polityki zaprezentuje w maju.

Drugi dzień forum poświęcony był głównie nowym technologiom i innowacjom w rolnictwie. Uczestnicy jednego z paneli podkreślali, że wśród wyzwań są m.in. wzrost liczby ludności świata, potrzeba oszczędzania wody i ograniczenia stosowania pestycydów czy marnowania żywności. Eksperci zgodzili się, że bez badań rolnictwo nie będzie się rozwijało.

Jednym z uczestników sobotniego panelu był Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Jak podkreślił, już w obecnej perspektywie finansowej UE, innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu.

Dodał, że w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dużo pieniędzy przeznaczono na transfer wiedzy i technologii oraz na poprawę konkurencyjności działalności rolnej. - PROW ma budżet blisko 60 mld zł i staramy się, aby w dużej części te pieniądze szły na innowacje - powiedział.

Wolfgang Burtscher, zastępca dyrektora ds. badań naukowych i innowacji w Komisji Europejskiej zwrócił uwagę, że badania i innowacje poprawiają naszą stopę życiową i rozwój gospodarki.

- Dlatego musimy te dwa elementy wprowadzić do sektora rolniczego. Już niedługo na świecie będzie żyło 9 mld ludzi, do ich wyżywienia potrzebować będziemy o 70 proc. więcej żywności, niż obecnie produkujemy. Gdy chcemy produkować więcej żywności, potrzebujemy badań i innowacji, bez tego nie będzie rozwoju - mówił.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie