Wycenili straty na ponad 100 mln zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2014,8:45 Aktualizacja: 16-01-2015,14:36
A A A
900 wniosków o przyznanie 108 mln zł pomocy złożyli rolnicy w ARiMR w ramach zakończonego 19 grudnia naboru z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych".
 
Nie jest to prawdopodobnie ostateczna liczba złożonych dokumentów bowiem można było je również wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce "Poczty Polskiej". O dotrzymaniu terminu decyduje wówczas data nadania. 
 
Agencja rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie tego wsparcia 14 listopada. Można je było składać także osobiście albo przez upoważnioną osobę bezpośrednio w Oddziale Regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji lub w "swoim" Biurze Powiatowym ARiMR. 
 
Był to już siódmy nabór wniosków finansowany z PROW 2007-2013.
 
Maksymalna kwota pomocy, jaką można przyznać na jedno gospodarstwo wynosi 300 tys. zł, a refundacji podlega do 90 proc. kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez rolnika na inwestycje przywracające potencjał produkcyjny gospodarstwa.
 
Pomoc może być przyznana na operację obejmującą wyłącznie inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, w tym m.in. budowę, przebudowę, remont budynków lub budowli służących do produkcji rolnej, zakup wyłącznie nowych maszyn lub urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, odtwarzanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich, zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych.
 
Pomoc przysługuje według liczby punktów przyznanych poszczególnym operacjom na podstawie kryteriów wyboru, określonych w załączniku do stosownego rozporządzenia MRiRW. 
 
Najwyżej punktowane będą wnioski w których wysokość szkód jest najwyższa, a wartość pomocy o którą ubiega się rolnik najniższa. 
 
W przypadku operacji o takiej samej liczbie punktów, w pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcy, który ubiega się o niższą kwotę pomocy. Lista określająca kolejność przyznawania pomocy jest ustalana na podstawie danych zawartych w złożonym wniosku.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu