Unijne pieniądze mają być sprawniej wydawane. Jest projekt ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2019,10:05 Aktualizacja: 15-04-2019,10:56
A A A

Do prac rządowych trafił projekt ustawy, której celem jest usprawnienie procesu wydatkowania pieniędzy w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań PROW.

Projekt przygotowany przez ministerstwo rolnictwa wprowadza zmiany do kilku ustaw.

Dokument upraszcza zasady stosowania zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, phil hogan

Dopłaty bezpośrednie szybko nie będą wyrównane

Unijna polityka rolna, wyrównywanie dopłat oraz pomoc dla polskich rolników w razie bezumownego brexitu - to tematy jakie premier Mateusz Morawiecki omówił podczas z Philem Hoganem, unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Rozmowy...

Nie będą uzależnione od wystąpienia w danym roku okoliczności mogących powodować trudności finansowe lub pogorszenie sytuacji finansowej większej liczby rolników np. z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych.

Ponadto projekt ujednolica zasady stosowania zaliczek dla dopłat bezpośrednich, dopłat w ramach PROW 2014-2020 i zalesieniowych PROW 2007-2013.

Kolejną istotną grupą zaproponowanych przepisów jest uproszczenie zasad funkcjonowania krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o krajowym systemie ewidencji, w przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje się jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę.

krowy, tuczniki, dopłaty do zwierząt, jan krzysztof ardanowski, dobrostan zwierząt

W budżecie są pieniądze na dodatkowe dopłaty dla rolników

- Środki w ramach obecnej unijnej perspektywy budżetowej na dodatkowe dopłaty dla rolników są i wszystko będzie zależało od tego, czy KE zgodzi się, by zostały na to przeznaczone - mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski. - To jest...

Odrębny numer identyfikacyjny nadaje się, gdy wnioskodawca prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.

Brak numeru ewidencyjnego uniemożliwia korzystanie przez współwłaściciela gospodarstwa programów niezwiązanych z prowadzenia gospodarstwa np. na uruchomienie sklepu czy warsztatu.

Proponowane przepisy pozwalają na uzyskanie numeru identyfikacyjnego tym osobom, tak by mogły występować o przyznanie wsparcia. Ale będzie go można używać tylko do w/w celu.

Autorzy projektu proponują ponadto zmniejszenie obciążeń administracyjnych wobec uczestników funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Projektowana zmiana polega na odejściu od wymogu posiadania numeru identyfikacyjnego przez uczestników funduszy promocji produktów rolno-spożywczych do ewidencji producentów prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, zbigniew kuźmiuk

Trwa batalia o wyrównanie dopłat. Przyjęto bardzo ważną poprawkę

Złożona przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka (PiS) i przyjęta przez komisję rolnictwa PE poprawka w sprawie zrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w UE to ważny sygnał dotyczący przyszłego unijnego budżetu - uważa Jan Krzysztof...

Jak wyjaśnia resort rolnictwa w ocenie regulacji projektowane zmiany mają charakter usprawniający i wymagają jedynie pewnych dostosowań po stronie ARiMR oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Koszty będą się wiązały jedynie z modyfikacją systemu informatycznego w ARiMR, które oszacowano na 500 tys. zł. Wydatki zostaną pokryte ze środków agencji.

Jeżeli chodzi o wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, to są stosowane nieprzerwanie już od 2015 r. Są wypłacane z budżetu krajowego, a następnie UE refunduje te wydatki.

"Mając na względzie utrzymujące się tendencje w zakresie występowania anomalii pogodowych, świadczących o postępujących zmianach klimatycznych, można zakładać, że potrzeba złagodzenia skutków tych niekorzystnych zjawisk przez wypłatę zaliczek będzie utrzymywała się w kolejnych latach" - napisano w uzasadnieniu.

Jak wskazuje resort, nie będzie to sytuacja odbiegająca od praktyki stosowania zaliczek w ostatnich latach, zatem w tym sensie nie będzie miała wpływu na rozkład w czasie wypłaty środków krajowych podlegających refinansowaniu z budżetu unijnego.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu