Trwa batalia o wyrównanie dopłat. Przyjęto bardzo ważną poprawkę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2019,8:50 Aktualizacja: 10-04-2019,8:56
A A A

Złożona przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka (PiS) i przyjęta przez komisję rolnictwa PE poprawka w sprawie zrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w UE to ważny sygnał dotyczący przyszłego unijnego budżetu - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

W komisji rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego przyjęte zostało sprawozdanie w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej w przyszłym budżecie unijnym.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich

Finanse i wyrównanie dopłat najważniejsze w negocjacjach z UE

- W negocjacjach dotyczących WPR po 2020 roku dla Polski najistotniejsze są kwestie finansowe, a także wyrównanie dopłat bezpośrednich - zapewnia Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. - Cięcia budżetu tej polityki są trudne do...

Przejęto do niego poprawkę autorstwa europosła Kuźmiuka o potrzebie "wyrównania poziomu płatności bezpośrednich miedzy państwami członkowskich". Chodzi o dopłaty unijne dla rolników.

Jak wskazano w poprawce, ma to "podstawowe znaczenie dla zapewnienia równych warunków konkurencji na jednolitym rynku UE". - Istnieje pilna potrzeba sprawiedliwego podziału płatności bezpośrednich między państwa członkowskie - uważają europosłowie.

Ardanowski powiedział w Brukseli, że przyjęcie takiego zapisu to ważny sygnał polityczny. - To szalenie ważne, bo to podtrzymuje dyskusję na temat systemu wsparcia rolnictwa w całej UE - powiedział PAP.

Jak podkreślił, system ten jest niesprawiedliwy, bo dopłaty są wyższe w krajach Zachodu, niż państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

- W kolejnych siedmiolatkach byliśmy mamieni mirażem, że zbliżamy się do wyrównania. Może to zróżnicowanie miało jakieś uzasadnienie na etapie wchodzenia do UE, niższych kosztów produkcji, tańszej siły roboczej. W tej chwili te przesłanki ustały - zaznaczył.

dopłaty bezpośrednie, wnioski o dopłaty przez internet, arimr, prow, wsparcie dla rolnictwa, ewniosekplus

Wniosków o dopłaty dwa razy więcej, oświadczeń dwa razy mniej

Od 15 marca napłynęło do ARiMR drogą elektroniczną 78 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat bezpośrednich składają...

Dodał, że koszty środków produkcji są identyczne we wschodniej i zachodniej Europie. - Nie ma powodów, żeby utrzymywać różnice i opowiadać, że kolejna siedmiolatka to będzie kolejny krok na drodze do wyrównania - podkreślił.

Szef resortu uważa, że bardzo dobrze się stało, iż komisja rolnictwa PE przyjęła sprawozdanie z poprawką.

- Oczywiście to będzie zależało przede wszystkim od KE i krajów członkowskich. Piłka w grze. (...) My twardo obstajemy za wyrównaniem warunków dla rolników w UE. Jeżeli brakuje środków w UE, przy ograniczonym budżecie związanym z brexitem, to postulujemy zwiększenie składki członkowskiej przez wszystkie kraje. Jesteśmy na to gotowi, tak aby utrzymać duży budżet rolny - wskazał.

Kuźmiuk powiedział, że raport zakończy swoją drogę legislacyjną na poziomie komisji rolnictwa, bo nie ma już czasu, żeby głosować go na sesji plenarnej PE.

- Po prostu nie zdążymy. Ważne jednak, że udało się uzyskać spore poparcie dla tego kształtu. (...) Jest to silna wskazówka dla Komisji Europejskiej, że będzie musiała posunąć się troszeczkę w tym mechanizmie wyrównywania (dopłat - PAP) - wskazał.

Jak dodał, temat zamierza podjąć na nowo po wyborach do PE już w nowej komisji rolnictwa europarlamentu. - Chodzi o to, aby nastąpiło wyrównanie już w następnej perspektywie finansowej - powiedział.

Dodał, że przyjęte sprawozdanie będzie też argumentem dla polskiego ministra rolnictwa w rozmowach na temat kształtu przyszłego budżetu na rolnictwo.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt