Dopłaty bezpośrednie szybko nie będą wyrównane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2019,15:10 Aktualizacja: 15-04-2019,15:21
A A A

Unijna polityka rolna, wyrównywanie dopłat oraz pomoc dla polskich rolników w razie bezumownego brexitu - to tematy jakie premier Mateusz Morawiecki omówił podczas z Philem Hoganem, unijnym komisarzem ds. rolnictwa.

Rozmowy trwały nieco ponad dwie godziny. W spotkaniu - jak informowały PAP źródła w Brukseli - wzięli udział, poza Hoganem, najwyżsi rangą urzędnicy dyrekcji generalnej ds. rolnictwa Komisji Europejskiej.

Mateusz Morawiecki, Phil Hogan, WPR, pieniądze dla hodowców bydła i trzody chlewnej, krowa plus, świnia plus

Premier szuka pieniędzy dla hodowców bydła i trzody chlewnej

Mateusz Morawiecki ma spotkać się w niedzielę na kolacji z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem, by rozmawiać m.in. o środkach dla hodowców bydła i trzody chlewnej - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w Brukseli....

Wśród poruszanych tematów była Wspólna Polityka Rolna w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, w tym wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników. O spotkanie wystąpiła strona polska.

Polska od lat zabiega o to, by polscy farmerzy dostawali takie dopłaty jak ich niemieccy, czy francuscy odpowiednicy, jednak w najbliższych latach nie ma na to szans. Powodem są różnice w kosztach, jakie muszą ponosić rolnicy w Europie Środkowo-Wschodniej i na Zachodzie.

Hogan i Morawiecki rozmawiali też o polityce rozwoju obszarów wiejskich. To drugi, po dopłatach bezpośrednich, filar Wspólnej Polityki Rolnej. Jego celem ma być niwelowanie nierówności w poziomie życia regionów wiejskich i miejskich oraz unowocześnianie metod produkcji żywności.

W ramach tego filaru realizowany jest Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), z którego miałoby być wypłacane dodatkowe 100 zł dopłat do tuczników i 500 zł do krów, obiecane na początku miesiąca na konwencji PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, zbigniew kuźmiuk

Trwa batalia o wyrównanie dopłat. Przyjęto bardzo ważną poprawkę

Złożona przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka (PiS) i przyjęta przez komisję rolnictwa PE poprawka w sprawie zrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w UE to ważny sygnał dotyczący przyszłego unijnego budżetu - uważa Jan Krzysztof...

Komisja Europejska i Hogan mają sporo do powiedzenia w tej sprawie, bo to właśnie ta instytucja może zgodzić się na zmianę w PROW, która umożliwiłaby skierowanie do niektórych rolników w Polsce dodatkowych środków.

Rząd chciałby takiej zmiany w PROW, która umożliwiłaby wypłacanie rolnikom dopłat za poprawę dobrostanu zwierząt, czyli warunków, w jakich ma miejsce chów. Chodzi o takie ich skonstruowanie, by objąć możliwością wypłacania dodatkowych środków jak największą grupę rolników.

Już teraz można bowiem w ramach PROW wypłacać dodatkowe środki dla hodowców, którzy np. zajmują się zachowaniem odpowiednich ras krów (by nie zostały wyparte przez bardziej popularne).

Otrzymuje je jednak niewielki odsetek rolników. Gdyby warunkiem dopłat było podniesienie standardu utrzymania zwierząt (legowisko na słomie, pastwisko, więcej przestrzeni), to strumień pieniędzy mógłby być znacznie szerszy.

Hogan i Morawiecki rozmawiali też o wsparciu dla polskich rolników w przypadku bezumownego brexitu. Komisja nie wykluczyła interwencji, jeśli na rynkach rolnych doszłoby do zakłóceń. 27 krajów członkowskich UE ma 25 mld euro nadwyżki w handlu z Wielką Brytanią jeśli chodzi o żywność i produkty rolne.

Gdyby doszłoby do wprowadzenia ceł po brexicie, część państw członkowskich byłaby bardziej poszkodowana niż inne. Na razie to jednak teoria, bo po przełożeniu daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na koniec października widmo twardego brexitu zostało chwilowo zażegnane.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu