Rząd nie podniesie gwałtownie składek na KRUS

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marta Rawicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2017,8:45 Aktualizacja: 13-12-2017,9:02
A A A

KRUS nie jest przywilejem dla ludzi żyjących na wsi, jest to swego rodzaju wyrównanie dla tych, którzy zarabiają mniej. Nie nawołujmy więc do gwałtownego podnoszenia składek na KRUS - apelował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odpowiadał na pytania, które zadawali mu posłowie podczas debaty nad jego expose. Niektóre z nich dotyczyły możliwości podniesienia składek na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, krus, podlasie, bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie

KRUS doradza rolnikom, jak poprawić bezpieczeństwo pracy

Wykorzystując część roku, w której rolnicy mają mniej zajęć, białostocki KRUS prowadzi na wsi akcję służącą poprawie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach. W Podlaskiem najczęstsze wypadki w rolnictwie o tej porze roku związane są z pracą...

Morawiecki przekonywał, że KRUS nie jest przywilejem dla ludzi żyjących na wsi. - Tam naprawdę żyje się ciężej, tam naprawdę ludzie mniej zarabiają i jest to swojego rodzaju wyrównanie społeczne. Nie nawołujmy więc do tego, żeby podnosić gwałtownie składki na KRUS, ponieważ byłaby to niesprawiedliwość wobec ludzi, którzy bardzo ucierpieli w procesie transformacji - podkreślił szef rządu.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to instytucja państwowa odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników.

W ubezpieczeniu społecznym rolników funkcjonują na odrębnych zasadach finansowych dwa rodzaje ubezpieczenia: ubezpieczenie emerytalno-rentowe, finansowane w przeważającej części z dotacji budżetowej, uzupełnionej dochodami ze składek ubezpieczonych rolników, a także ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt