KRUS doradza rolnikom, jak poprawić bezpieczeństwo pracy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Półtorak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2017,12:00 Aktualizacja: 10-12-2017,13:18
A A A

Wykorzystując część roku, w której rolnicy mają mniej zajęć, białostocki KRUS prowadzi na wsi akcję służącą poprawie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach. W Podlaskiem najczęstsze wypadki w rolnictwie o tej porze roku związane są z pracą przy zwierzętach.

- Rolnicy mają więcej czasu w okresie jesienno-zimowym, aby uporządkować stan swoich podwórzy, bo mniej pracują na polach - powiedział Krzysztof Kozioł z oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku, pytany, dlaczego akcja przeprowadzana jest właśnie teraz.

praca przy zwierzętach, zwierzęta gospodarskie, bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt

Nowe zasady pracy przy obsłudze zwierząt. Ma być bezpieczniej

Za pół roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Minister rolnictwa wydał stosowne rozporządzenie - poinformował resort. W Dzienniku Ustaw z 5 września opublikowane...

Dodał, że pracownicy kasy zwracają uwagę na ład i porządek w gospodarstwie. - Żeby szlaki komunikacyjne nie były pozastawiane, żeby maszyny były odpowiednio zaparkowane, żeby nie doszło do wywrócenia, przygniecenia kogoś tymi maszynami. Zwracamy uwagę na stan instalacji elektrycznej, aby były gaśnice - dodał ekspert.

Według danych KRUS, od stycznia do września 2016 roku w Polsce zgłoszono blisko 14,8 tys. wypadków w rolnictwie. W tym samym okresie od stycznia do września 2017 roku wypadków było 14,2 tys. Podlaskie pod względem liczby wypadków w rolnictwie jest na szóstym miejscu w kraju. Najwięcej zdarzeń zgłaszają rolnicy w województwa lubelskiego, najmniej z lubuskiego.

- W województwie podlaskim jest trochę problemów, jeśli chodzi o wypadki związane z obsługą zwierząt. To spowodowane jest dużym pogłowiem bydła mlecznego - na to też zwracamy uwagę przy tych naszych kontrolach teraz - powiedział Kozioł.

zapylenie podczas prac w rolnictwie, rolnictwo, choroby zawodowe rolników, krus

KRUS ostrzega. Pyły są bardzo groźne dla rolników

Astma oskrzelowa, zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych, alergiczne zapalenie skóry i spojówek - takie m.in. schorzenia mogą wystąpić u rolników w wyniku działania pyłów organicznych. A praca w warunkach...

W okresie zimowym pracownicy KRUS zwracają też szczególną uwagę rolnikom na śliskość powierzchni podwórzy, na odśnieżanie i posypywanie piaskiem lub popiołem szlaków komunikacyjnych oraz na noszenie odpowiedniego obuwia.

W skład komisji, która przeprowadza kontrolę na terenie gospodarstwa wchodzą: pracownik KRUS, przedstawiciel urzędu gminy, na terenie której znajduje się gospodarstwo oraz przedstawiciel straży pożarnej.

Komisja pokazuje rolnikom zagrożenia, jakie mogliby usunąć we własnym zakresie, bez dużych nakładów finansowych. Kozioł zaznaczył, że akcja to doradztwo, profilaktyka i upomnienia, a nie kary. Rolnicy, którzy usuną w swoich gospodarstwach wskazane zagrożenia, mogą liczyć na nagrody w postaci narzędzi rolniczych.

Kozioł ocenił, że poziom bezpieczeństwa na wsi w województwie podlaskim z roku na rok rośnie. Jak podał, w porównaniu do roku ubiegłego, w tym zgłoszono o 11-12 proc. mniej wypadków - do końca października 1208 wypadków, podczas gdy w 2016  - 1359.

Wśród powodów większego bezpieczeństwa na wsi białostocki KRUS wymienia: bardziej zmechanizowane gospodarstwa i coraz nowsze maszyny, których używają rolnicy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj