Rolnik może dorobić. Wystarczy sprzęt i dobre chęci

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2014,8:10 Aktualizacja: 16-01-2015,14:35
A A A

Zimą, gdy pracy w gospodarstwach jest znacznie mniej, część rolników stara się dodatkowo zarobić. Na przykład wykorzystują sprzęt do odśnieżania dróg i chodników na zlecenie gmin.

Niektórzy dorabiają w ten sposób od lat. I mają już tak wyrobioną markę, że samorządy korzystają z ich usług każdej zimy na podstawie zawieranej rokrocznie umowy.

Ile za to dostają? Z naszych informacji wynika, że stawki oscylują najczęściej w okolicach 100-150 zł netto za godzinę odśnieżania i 130-170 zł netto za posypywanie (w zależności czy piasek własny, czy dostarcza go gmina).

- Ja dostaję 95 zł plus VAT za odśnieżanie i 125 zł za posypywanie. Materiał mam od gminy, natomiast przed zimą składowany jest na moim podwórku. Teraz paliwo jest tańsze, to powinno mi zostać więcej w kieszeni - mówi Marek, rolnik z powiatu makowskiego na Mazowszu.

Jak dodaje, jeśli zna się już miejsca i drogi do odśnieżania, ta praca nie jest jakoś szczególnie uciążliwa. - Do tego mam jeszcze płacone 10 proc. stawki za tak zwaną gotowość. Czyli, że jestem pod telefonem i do dyspozycji - podkreśla nasz rozmówca.

Nie wszędzie jednak zwykli rolnicy mogą w taki sposób pomnażać przychody gospodarstw. Część gmin prowadzi zimowe utrzymanie dróg własnym sprzętem, inne z kolei ogłaszają przetargi na poszczególne strefy gminy, ale żeby do nich przystąpić, trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. W takim przypadku rolnicy mają szansę pracować u zwycięzcy przetargu jako podwykonawcy.

Rolnicy nie ograniczają się jednak do dróg i placów gminnych. Ci zamieszkujący blisko miast wynajmują się do odśnieżania dużych firmowych baz czy też parkingów przy hipermarketach i centrach handlowych. Tutaj zresztą można zarobić więcej, bo stawki sięgają 200-300 zł za godzinę.

Co trzeba mieć, aby dorabiać przy odśnieżaniu? Oczywiście trochę wolnego czasu i ciągnik, najlepiej z napędem na cztery koła. Należy też oczywiście zainwestować w pług - to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Warto też mieć łańcuchy na koła - w zależności od wielkości kół i jakości, trzeba na nie wydać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"