PSL apeluje o pełne finansowanie mleka i owoców w szkole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2017,8:45 Aktualizacja: 16-08-2017,8:50
A A A

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego zaapelował do premier Beaty Szydło o przywrócenie pełnego finansowania programu mleko, owoce i warzywa w szkole.

Według niego minister rolnictwa w projekcie rozporządzenia obciął budżet programu o ponad 200 mln zł i wykluczył z niego uczniów VI klas.

Wcześniej minister rolnictwa zapowiedział, że będzie zabiegać o zwiększenie środków na ten cel.

mleko w szkole, owoce i warzywa w szkole, owoce, warzywa, mleko, szkoła, arr

Setki milionów euro pójdą na program dla dzieci. Rolnicy też zyskają

Od 1 sierpnia rusza nowy unijny program dostarczania owoców, warzyw i mleka do szkół. Jak podkreśla KE, wczesny termin rozpoczęcia programu pozwoli na jego realizację w całej Unii od pierwszego dnia roku szkolnego. Koszt programu to...
Apelujemy i wzywamy panią premier do zmiany tego rozporządzenia ministra rolnictwa - proszę oddać 200 mln zł polskim rodzinom, polskim dzieciakom, proszę im dać owoce i warzywa w szkole, proszę im dać szklankę mleka i produkty mleczne. Tak nie wolno szukać oszczędności, jeżeli sytuacja budżetu jest bardzo zła, a widać, że chyba nie jest dobrze, to zaczęli od najgorszej strony, od miejsca, gdzie naprawdę nie powinno być oszczędności - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz dziennikarzom w poniedziałek w Krakowie.

Do 11 sierpnia trwały konsultacje społeczne w sprawie realizacji programu mleko, owoce i warzywa w szkole. W roku szkolnym 2017/2018 po raz pierwszy zostanie uruchomiony nowy program dla szkół - "Mleko w szkole" oraz "Owoce i warzywa w szkole" - obejmie on w Polsce ok. 1,9 mln dzieci z klas I-V szkół podstawowych.

Łączny unijny budżet na realizację powyższego programu dla UE-28 wynosi w skali roku szkolnego 250 mln euro, z czego dla Polski na rok szkolny 2017/2018 przeznaczono ok. 26 mln euro.

Ze środków unijnych na dostawy owoców i warzyw ma być przeznaczone ok. 15 mln euro (66 mln zł), a nieco ponad 11 mln euro na dostarczanie mleka (48 mln zł). Ponadto na realizację dostaw owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych do szkół podstawowych przewidziano z budżetu krajowego 128 mln zł, po 64,5 mln zł na każdy komponent.

mleko w szkole, mleko surowe, rok szkolny, dzieci

"Mleko w szkole" Będzie więcej pieniędzy na program

Polska Izba Mleka (PIM) zorganizowała spotkanie, które było poświęcone m. in. nowym zasadom w programie "Mleko w szkole". Od początku prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy wielokrotnie podejmowała ona kwestię koniecznego...
W minionym roku szkolnym, program "Mleko w szkole" obejmował m.in. uczniów klas I-VI szkół podstawowych, w sumie uczestniczyło w nim 2,6 mln dzieci. Budżet wynosił 161 mln zł. Z programu "Owoce i warzywa w szkole" korzystały dzieci z klas I-III (1,5 mln uczniów), a budżet wynosił 83 mln zł.

Według szefa PSL, rząd PO-PSL w ciągu ośmiu lat swoich rządów przeznaczał na programu mleko, owoce i warzywa w szkole 450 mln zł rocznie, z czego ok. 100 mln zł pochodziło ze środków UE a 350 mln zł z budżetu krajowego.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w pierwszym projekcie rozporządzenia ministra Jurgiela, oprócz zmian nazw programu, padały podobne kwoty oraz te same owoce, warzywa, produkty mleczne, co w poprzednich. - Wydawało się, że tu może być taka pozytywna kontynuacja, ale pokazał się kolejny projekt rozporządzenia, gdzie jest 211 mln zł mniej z budżetu krajowego, wypadają z programu szóste klasy, czyli 700 tys. dzieci mniej - zaznaczył.

- To pokazuje, jak błędne są działania ministra rolnictwa (…). To nie jest tylko jabłko, gruszka, czy przysłowiowa szklanka mleka w szkole, ale też nauka zdrowego stylu życia, zdrowego zachowania - dodał szef ludowców.

program dla szkół, Mleko w szkole, Owoce i warzywa w szkole, kowr, arr, rząd

Owoce, warzywa i mleko trafią do szkół na innych zasadach

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, który m.in. stwarza podstawy do wdrożenia od roku szkolnego 2017/18 nowego programu dostarczania do szkół...
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel informując o przygotowywanym przez resort nowym programie mleko, owoce i warzywa w szkole podczas spotkania z branżą mleczarską pod koniec ubiegłego miesiąca podał, że jego budżet wynosi 243 mln zł. Zdaniem mleczarzy, środki na ten cel są za małe.

Minister zapowiedział, że będzie zabiegał o zwiększenie wydatków na ten cel. Dodał, że pierwotna propozycja ministerstwa to - 340 mln zł.

Kosiniak-Kamysz ocenił w poniedziałek, że dotychczasowe działania ministra Jurgiela dowodzą, że wniosek PSL o jego dymisję jest aktualny. - O dymisji mówimy, bo ta lista zaniedbań, niedociągnięć, błędów, fatalnych decyzji jest po prostu ogromna - to jest już chyba ponad 40 punktów (…) zarzutów do ministra Jurgiela każdego dnia przybywa: dochodzą owoce w szkole i Janów - zaznaczył.

Przewodniczący PSL odnosząc się do wyników niedzielnej 48. aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie) ocenił, że była ona "niewątpliwym skandalem", "najgorszą aukcją od 30 lat, najgorszą aukcją w wolnej Polsce".

Janów Podlaski, stadnina, araby z Janowa, Pride of Poland, konie na sprzedaż, aukcja, Pride of Poland 2017

Katastrofa w Janowie. Podczas aukcji sprzedano jedynie sześć koni

Sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro sprzedano w niedzielę na 48. aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Za najwyższą cenę 150 tys. euro sprzedana została klacz Prunella, którą wylicytował nabywca z Czech....
"To pokazuje, jaka jest skala zaniedbań w obszarze rolnictwa i rozwoju wsi" - mówił Kosiniak-Kamysz i podkreślił, że aukcja jest "totalną klapą, totalną porażką, szczególnie ministra Jurgiela - on wziął 100 proc. odpowiedzialności" - dodał.

Podczas niedzielnej aukcji sprzedano sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. Za najwyższą cenę 150 tys. euro sprzedana została klacz Prunella, którą wylicytował nabywca z Czech.

W ubiegłym roku podczas aukcji Pride of Poland sprzedano 16 koni za łączna kwotę 1,271 mln euro; pozostałe konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora z janowskiej stadniny.

Rekordowa kwota licytacji na Pride of Poland padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro - nabywcy ze Szwajcarii - sprzedana została 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w Janowie Podlaskim. Podczas całej aukcji sprzedano 24 konie za niemal 4 mln euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj