Powstała grupa robocza do spraw kredytów walutowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2016,9:15 Aktualizacja: 11-08-2016,9:50
A A A

Komitet Stabilności Finansowej powołał Grupę Roboczą ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych, w której skład wejdą przedstawiciele instytucji reprezentowanych w KSF - poinformował NBP.

Według komunikatu NBP "zadaniem Grupy jest opracowanie projektu rekomendacji Komitetu w zakresie rozwiązań, które prowadziłyby do restrukturyzacji portfela walutowych kredytów mieszkaniowych na zasadzie dobrowolnego porozumienia pomiędzy bankami i ich klientami oraz nakreślały ramy pożądanego kształtu takiej restrukturyzacji".

frankowicze, frank szwajcarski, kredyt we frankach, marek magierowski

Ustawa frankowa podzielona na etapy. Bo czasy się zmieniają...

Ustawa frankowa została podzielona na etapy, ponieważ zmieniła się sytuacja na rynkach finansowych - powiedział Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz Adam Glapiński, prezes NBP...

"Rekomendacja powinna w szczególności zakładać rozłożenie w czasie procesu restrukturyzacji portfela kredytów walutowych i służyć zachowaniu stabilności krajowego systemu finansowego. Natomiast rozwiązania zaproponowane w rekomendacji powinny uwzględniać zakres instrumentów będących w dyspozycji poszczególnych instytucji, zgodnie z ich kompetencjami" - głosi komunikat.

Zdaniem Mariusza Zająca, sekretarza Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu powołanie grupy roboczej jest co najmniej o półtora roku spóźnione i będzie służyć przeciąganiu sprawy. - Uważamy, że po grupach roboczych u pana prezydenta, po komisjach, które się odbywały, jest to kolejne ciało, które ma rozwiązać coś i prawdopodobnie nie przyniesie żadnego efektu. Tym bardziej, że z założenia ma opracować mechanizmy, które zmusza banki do rozwiązania tego problemu - powiedział PAP Zając.

Dodał, że z doświadczeń członków stowarzyszenia - w sądach, czy w negocjacjach z KNF - wynika, że banki nie są skłonne do pozytywnego rozwiązania kwestii kredytów "pseudowalutowych".

- Banki robią wszystko, by na klientów przerzucić cały ciężar odpowiedzialności, by to oni wyłącznie ryzykowali swoim majątkiem. Banki dzisiaj niczym nie ryzykują, już uzyskały zakładane zyski ze sprzedawanych produktów, więc powoływanie tego typu grupy jest dziś wyłącznie przeciąganiem sprawy w czasie i służy wyłącznie bankom - powiedział.

Powołanie grupy było inicjatywą prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu