Ponad miliard złotych na kontach rolników z tytułu zaliczek na poczet dopłat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2023,10:10 Aktualizacja: 20-10-2023,10:14
A A A

Blisko 1,13 mld zł trafiło do rolników w ciągu czterech dni (od 16 października) realizacji zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych - podkreśla Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Z podanej kwoty 1,13 mld zł - 926,4 mln zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do ponad 215 tys. rolników. Z kolei 203 mln zł trafiło do blisko 168 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW.

1,24 mln wniosków o dopłaty

„Zaliczki są wypłacane sukcesywnie. Ich realizacja zakończy się 30 listopada. Natomiast 1 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych. Środki trafiają wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne” – zaznacza w komunikacie Agencja.

agencja, arimr, nabór, wnioski, dotacje, dofinansowanie, nawozy, nawozy naturalne, płyty, zbiorniki, maszyny

Dotacje na płyty, zbiorniki i maszyny do gromadzenia i aplikacji nawozów. Wkrótce rusza nabór

Od 25 października do 24 listopada będzie się można ubiegać o środki na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Jak podkreśla Agencja Restrukturyzacji i...

Jak przypomina, w tegorocznej kampanii rolnicy złożyli 1,24 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie, a pula środków na ich realizację wynosi blisko 17 mld zł. Zaliczki wypłacane na poczet płatności bezpośrednich, w tym płatności dla małych gospodarstw oraz przejściowego wsparcia krajowego, są w wysokości 70 proc., a na poczet płatności ONW - w wysokości 85 proc. Co istotne, zaliczki otrzymają gospodarze spełniający warunki kwalifikowalności, także ci wytypowani do kontroli na miejscu.

Dopłaty do nasion i kukurydzy

ARiMR podała też, że według stanu na 19 października na konta 40,7 tys. rolników trafiło ponad 111 mln zł z tytuły dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej (wypłata wsparcia rozpoczęła się 5 października). Ponadto ponad 13 mln zł otrzymało 237 rolników, którzy w latach 2022-2023 co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę (wnioski złożyło ponad 500 rolników, którzy ubiegają się o ok. 40 mln zł pomocy).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu