Pieniądze czekają na rolników. Pracowity miesiąc z PROW

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2016,11:20 Aktualizacja: 17-04-2016,11:28
A A A

Tylko do 29 kwietnia potrwa nabór wniosków w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" finansowanej z PROW 2014-2020. Program cieszy się sporym zainteresowaniem wśród rolników, którzy mogą uzyskać od 200 do nawet 900 tys. zł dofinansowania.

Nabór ruszył 31 marca, a z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że do 13 kwietnia wnioski złożyło 1409 gospodarzy, którzy ubiegają się o przyznanie wsparcia w wysokości blisko 249 mln zł. Eksperci uważają, że jeszcze większego zainteresowania programem można spodziewać się od połowy kwietnia. Najbliższe dni to więc czas intensywnej pracy dla rolników oraz doradców.

modernizacja gospodarstw, ministerstwo rolnictwa, rozwój  produkcji prosiąt

Ruszył nabór wniosków na modernizację gospodarstw

Od 19 października do 17 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w...

- W związku z "Modernizacją gospodarstw rolnych" zgłaszają się rolnicy zajmujący się głównie produkcją zbóż i rzepaku oraz trzody chlewnej i mleka - mówi Monika Wróblewska, wiceprezes Agraves, firmy zajmującej się od 13 lat doradztwem rolniczym.

- Mamy wielu stałych klientów, którzy korzystają z bieżącego doradztwa nie tylko w zakresie naborów, ale również innych kwestii związanych z rachunkowością, inspekcjami czy zagadnieniami prawnymi. Około 15 proc. obecnych zapytań jest jednak od nowych klientów zainteresowanych naborami w ramach PROW 2014-2020 - dodaje.

Jeszcze więcej pracy mają firmy zajmujące się tworzeniem systemów do zarządzania. - W ostatnich dwóch tygodniach zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zapytań od doradców rolnych oraz indywidualnych rolników. Producenci poszukują wsparcia i kompleksowej informacji na temat "Modernizacji gospodarstw rolnych", by spełnić wszystkie wymagane kryteria i uzyskać dodatkowe punkty - przyznaje Roman Grzesiak, koordynator projektu Agro-grupa.pl

Wróblewska dodaje, że wyzwaniem dla sporej części rolników ubiegających się o wsparcie jest skompletowanie dokumentów i odpowiednie zaplanowanie działań. - Jedną z największych trudności stanowi dla nich racjonalne zaprojektowanie trwałego wzrostu dochodu o 10 proc. w wyniku realizacji inwestycji - podkreśla.

Wiceprezes Agraves zwraca uwagę, że istotne w ubieganiu się o wsparcie w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" jest również wdrożenie programu do zarządzania gospodarstwem. - Zakup komputera i oprogramowania należy do inwestycji premiowanych punktami, a im ich większa liczba, tym większa szansa na zdobycie potrzebnych środków - wyjaśnia.

- Narzędzia informatyczne do zarządzania gospodarstwem mogą okazać się przydatne rolnikom zarówno ze względu na możliwość spełnienia przez nich tzw. kryterium innowacyjności, jak również późniejsze rozliczenie dotacji. Rosnąca świadomość, jak ważną rolę odgrywa kompleksowe podejście do zarządzania z pewnością zaprocentuje w najbliższych latach - podsumowuje Roman Grzesiak.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021