NFOŚIGW chce dopłacać do pomp ciepła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2021,13:25 Aktualizacja: 04-10-2021,13:44
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce uruchomić nowy program dopłat do zakupu i montażu w domu jednorodzinnym pompy ciepła. Na ten cel będzie można otrzymać nawet 21 tys. zł - poinformował Paweł Mirowski, wiceszef Funduszu.

NFOŚIGW przygotował założenia programu dopłat do zakupu i montażu domowych pomp ciepła. Ma to związek z promocją coraz większego wykorzystania prądu na własne potrzeby w ramach systemu prosumenckiego oraz korzystania z czystych form ogrzewania. Według ostatnich danych w Polsce mamy ponad 600 tys. prosumentów.

program czyste powietrze, NFOŚiGW, walka ze smogiem

Fundusz czeka na zgłoszenia gmin do programu "Czyste powietrze"

Do końca marca gminy będą mogły zgłosić do WFOŚiGM chęć podpisania porozumień w sprawie programu "Czyste powietrze". Dzięki temu mogą skorzystać z podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski. Chodzi o promujący rządowy...

Mirowski wyjaśnił, że program dopłat do pomp ciepła byłby skierowany do właścicieli nowobudowanych domów jednorodzinnych. W przypadku już istniejących, to ich właściciele, chcąc wymienić istniejące źródło ciepła na pompę, mogą skorzystać z dofinansowania dostępnego w ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze".

- Planujemy uruchomić wsparcie, ale będziemy mogli zrobić dopiero po akceptacji programu przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Zaproponowaliśmy w nim dopłaty w wysokości do 30 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu pompy ciepła, ale nie więcej niż 21 tys. zł - poinformował wiceszef NFOŚiGW.

Dodał, że jeśli program uzyska "zielone światło" z EBI, to powinno się go udać uruchomić w pierwszej połowie przyszłego roku. Finansowy będzie ze środków tzw. Funduszu Modernizacyjnego, którego operatorem w Polsce jest NFOŚiGW. Środki mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej, magazynowanie energii, modernizację sieci energetycznych oraz wsparcie transformacji w regionach węglowych.

Fundusz Modernizacyjny służy modernizacji sektora energii w państwach o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji CO2.

Zasilą go środki pochodzące ze sprzedaży przez KE uprawnień do emisji stanowiących 2 proc. całkowitej puli unijnej. Polsce zostaną przydzielone środki pochodzące ze sprzedaży 135 mln uprawnień do emisji, a ich wartość wg. obecnych stawek/cen emisji, daje ok. 25 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt