Minister rolnictwa zachęca do składania wniosków w marcu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2015,14:50 Aktualizacja: 06-03-2015,14:56
A A A

Marek Sawicki podczas piątkowej konferencji prasowej zaapelował do rolników, aby ci nie zwlekali ze składaniem wniosków o płatności bezpośrednie, których nabór rozpocznie się już 16 marca.

Do apelu przyłączył się również prezes ARiMR Andrzej Gross, który przedstawił szczegóły nowego systemu. Zwrócił uwagę, że podstawowy termin składania wniosków trwa od 16 marca do 15 maja 2015 roku. – Wnioski złożone po 9 czerwca nie będą rozpatrywane zaznaczył.

Średnia płatność za 2015 rok to ok. 243 euro/ha i tak naprawdę tylko od aktywności rolnika zależy wysokość dopłat. Aktywny rolnik może otrzymać nawet ponad 500 euro/ha.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że potrzeba jest determinacja ze strony rolników. – Po dziesięciu latach funkcjonowania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej odważnie zmieniłem system wsparcia bezpośredniego – podkreślił minister Sawicki zwracając uwagę, że – ten nowy system ukierunkowany jest, wraz z nowym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na wsparcie rolników aktywnych i produkcyjnych, na gospodarstwa małe i średnie oraz na młodych rolników.

W nowym systemie płatności bezpośrednich jest do wykorzystania ponad 23,5 mld euro.

Co ważne, na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o: płatności bezpośrednie, płatności powierzchniowe PROW 2007-2013 (kontynuacyjne) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne, pomoc na zalesianie.

– Jakie są cele nowego systemu płatności bezpośrednich w Polsce? Przede wszystkim szczególnie wsparcie aktywnych, małych i średnich gospodarstw, które mają szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków. Wsparcie produkcji dobrej jakości żywności, a także restrukturyzacja i modernizacja sektora rolno-spożywczego – podkreślał Gross.

Zwrócił, że jednolita płatność obszarowa i płatność za zazielenienie to ok. 180 euro/ha. Do powierzchni kwalifikujących się hektarów, będących w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek.

– I tu jest nowość. Płatność za zazielenienie przysługuje wszystkim rolnikom – również uczestniczącym w systemie dla małych gospodarstw – zaznaczył prezes ARiMR.

Wymogi w zależności od powierzchni GO: dywersyfikacja upraw – obowiązuje gosp. od 10 ha GO, utrzymywanie obszarów proekologicznych – obowiązuje gospodarstwa powyżej 15 ha GO. Gospodarstwa ekologiczne są automatycznie objęte płatnością za zazielenienie.

Płatność dla młodych rolników obejmuje 2 proc. krajowej koperty finansowej. To oferta dla osób, które po raz pierwszy zakładają gospodarstwo, których wiek nie przekracza 40 lat w roku składania wniosku. Limit wspieranej powierzchni to jest do 50 ha. Stawka ok. 60 euro/ha.

Nowością są płatność dodatkowe (8,3 proc. krajowej koperty finansowej). Wsparcie to dotyczy hektarów z przedziału od 3,01 do 30 (małe i średnie gospodarstwa). Stawka ok. 40 euro/ha

Sektory objęte wsparciem i szacunkowe stawki na 2015 r.:

• ziemniaki skrobiowe (ok. 400 euro/ha),

• buraki cukrowe (ok. 400 euro/ha),

• pomidory (ok. 400 euro/ha),

• owoce miękkie: truskawki i maliny (ok. 250 euro/ha),

• len (ok. 200 euro/ha),

• konopie włókniste (ok. 200 euro/ha).

• bydło (ok. 69 euro/szt.),

• krowy (ok. 69 euro/szt.),

• owce (ok. 25 euro/szt.),

• kozy (ok. 15 euro/szt.),

• rośliny wysokobiałkowe (ok. 240 euro/ha),

• chmiel (ok. 480 euro/ha)

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu