Miliony złotych na zakup pokarmu dla pszczół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2022,11:15 Aktualizacja: 30-05-2022,11:20
A A A

- Dzięki temu wsparciu nasze pszczoły są zdrowsze i silniejsze - podkreślają wielkopolscy pszczelarze. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył dla nich do tej pory ponad 15 milionów złotych.

Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa podpisał z pszczelarzami z regionu umowę na zakup pokarmów pszczelich na kwotę 2 mln zł. Odbywa się to w ramach "Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich", realizowanego przez samorząd województwa od 2018 r. Przez 4 lata dotacja sięgnęła 8 mln zł.

Tadeusz Dylon, miody wiosenne, pszczelarstwo, Podkarpacie

Pszczołom sprzyja pogoda. Zapowiadają się dobre zbiory miodów wiosennych

Na Podkarpaciu tegoroczne zbiory miodów wiosennych mogą być lepsze niż przed rokiem - ocenia Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie. - Pszczołom sprzyja pogoda - dodał. - Jeżeli pogoda utrzyma się, będzie...

"Przez pierwsze 3 lata wsparcie dotyczyło zakupu węzy pszczelej. W ramach działań zakupiono prawie 130 tys. kg węzy, którą następnie rozdysponowano do ponad 4,5 tys. wielkopolskich pszczelarzy. W 2021 r. po raz pierwszy podjęto decyzję o przeznaczeniu dotacji na zakup pokarmu dla pszczół. Z programu skorzystało 4 667 wielkopolskich pszczelarzy oraz należące do nich 140 tys. rodzin pszczelich" - wylicza w komunikacie wielkopolski samorząd.

W tym roku na wsparcie sektora pszczelarskiego w regionie przeznaczył 2 mln zł. Po raz kolejny zostanie zakupiony pokarm pszczeli. - Na bezpośrednie wsparcie sektora pszczelarskiego przeznaczyliśmy już 10 mln zł. Od 5 lat wspieramy również zakup sadzonek drzew miododajnych przez samorządy. Tylko w tym roku to ponad milion złotych, więc gdyby wszystko zsumować, pojawia się nam kwota ponad 15 mln - zaznaczył Grabowski.

Zwrócił ponadto uwagę, że choć umowa została podpisana z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, to z dotacji skorzystają także inne wielkopolskie związki oraz pszczelarze z regionu, którzy nie są zrzeszeni.

program "Małopolska Pszczoła", Łukasz Smółka, rośliny miododajne

Projekty dotyczące ochrony pszczół ze wsparciem z budżetu województwa

18 projektów mających na celu wsparcie ochrony pszczół oraz środowiska, w którym żyją te owady, otrzyma dofinansowanie z budżetu województwa w ramach programu "Małopolska Pszczoła". W sumie przeznaczono na ten...

- Żyjemy w czasach, w których pszczoły poza opieką pszczelarzy, pasieczników, bartników potrzebują również mecenatu. Muszą być coraz częściej leczone i dokarmiane. Węza, pokarm, pasza dla pszczół poprawiają warunki fitosanitarne, dzięki temu są one zdrowsze i silniejsze - wyjaśnił Krzysztof Górny, wiceprezes RZP Wlkp. Płn. w Chodzieży.

Władze województwa zapowiadają, że to nie jedyne projekty związane z tymi pożytecznymi owadami, które będą realizowane. - Zamierzamy tworzyć w naszym województwie demonstracyjne pasieki, dzięki którym będziemy edukować zarówno młodzież, jak i seniorów z całej Wielkopolski. W ostatnich latach mamy do czynienia z niszczeniem pasiek, wytruwaniem pszczół, dlatego edukacja jest tu tak ważna - podkreślił wicemarszalek.

Jak dodał Górny, te wysiłki to także pośrednie wsparcie rolnictwa. - Pszczoła nie została stworzona po to, by dawać miód, a zapylać. Pszczoła to zwiększenie plonu i podniesienie jego jakości - podsumował przedstawiciel pszczelarzy.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie