Pszczołom sprzyja pogoda. Zapowiadają się dobre zbiory miodów wiosennych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2022,13:05 Aktualizacja: 18-05-2022,13:07
A A A

Na Podkarpaciu tegoroczne zbiory miodów wiosennych mogą być lepsze niż przed rokiem - ocenia Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie. - Pszczołom sprzyja pogoda - dodał.

- Jeżeli pogoda utrzyma się, będzie taka jak w tej chwili i nie pojawi się susza, to możemy się spodziewać lepszych zbiorów miodów wiosennych niż w ubiegłym roku. Wiosenna aura dla rozwoju pszczół była dotąd sprzyjająca. Nie przeszkadzał deszcz, nie było zimno. Słowem wszystko przebiegało prawidłowo - dodał ekspert.

Dylon przypomniał, że pszczoły zebrały już nektar m.in. z wierzby iwy, mniszka lekarskiego, czy ładnie kwitnących w tym roku sadów. - Spożytkowały to na rozwój, dojście do siły rodzin pszczelich i na pewno coś dla pszczelarza zostawiły - wyjaśnił prezes rzeszowskiego ZP. Zwrócił uwagę, że aktualnie obficie kwitnie rzepak, czyli podstawowy pożytek konieczny do wytwarzania miodów wiosennych.

Na Podkarpaciu ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tam sześć rodzin pszczelich, a przeciętna krajowa to cztery rodziny.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj